TÜRKİYE NİN EN UZUN BANLİYO HATTINDA ÇALIŞAN VE EN DÜŞÜK ÜCRETLERİ ALAN İZBAN İŞÇİSİ GREVDE…

0
1404

İZBAN işçileri

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin ortak olduğu İZBAN şirketinde örgütlü olan Demiryol-İş Sendikası ile işveren temsilcileri arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamamış ve 304 İZBAN işçisi geçtiğimiz 8 Kasım Salı günü greve çıkmıştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD ortaklığına ait İZBAN AŞ’de, işçilerin üye olduğu Demiryol-İş Sendikasıyla yapılan görüşmeler tıkandı ve 304 işçi greve çıktı. 110 kilometrelik hat ve 33 istasyonla Aliağa’dan Torbalı’ya İzmirlilere hizmet veren ve kent içi ulaşımın en önemli ayağı olan İZBAN’da greve katılım tam.

İzmir’i kuzey-güney güzergahında birleştiren toplu taşıma sistemi İZBAN’da, işçilerin hak arama mücadelesi 7. gününe ulaştı. Hafta sonu masaya oturan Demiryol-İş Sendikası yöneticileri ile İZBAN işveren temsilcileri arasındaki görüşmelerden sonuç çıkmadı.

İZBAN işçilerinin üye oldukları Demiryol-İş Sendikası ile İZBAN yönetimi arasında gerçekleşen son görüşmeden de sonuç çıkmadı.hafta sonu sendika temsilcileri ile İZBAN yönetimi son kez masaya oturdu. İZBAN’ın son teklifine göre, işçiye daha önceden sunulan yüzde 3’lük performans primleri bu sefer zamma dahil edildi. Demiryol-İş Sendikası’nın daha önceden önerdiği ücret farklarının giderilmesiyle ilgili madde bu sefer de kabul edilmezken, taraflar masadan anlaşamadan ayrıldı. İZBAN’ın son teklifi ilk yıl yüzde 15’lik artış ve ikramiyenin 70 günden 75’e çıkarılması, ikinci yıl için de enflasyon artı 1’lik zam ve ikramiyenin 80 güne çıkarılması oldu.

ULAŞIMDAKİ ZARAR İŞÇİNİN İSTEDİĞİ ZAMMI GEÇTİ!

Bir haftalık İZBAN grevinde oluşan zarar, işçilerin zam oranının çok üstüne çıktı. İşçilerin zam taleplerinin ilk yıl için toplam maliyeti 650 bin TL civarında. İZBAN’ın günlük tahmini geliri ise 270 bin TL civarında. İZBAN’ın grevden dolayı ettiği zarar ise 6 gün için 1 milyon 620 bin TL civarında.

SENDİKA BAŞKANI: GREVİN BİTMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, “Durumda yine bir değişiklik yok. Bize daha önceden sunulan uslu çocuk primini bu sefer maaşa dahil etmişler. Ancak ücretlere yapılan zam oranı yüzde 15’in üstüne yine çıkılmadı, taleplerimiz reddedildi. Bu koşullarda anlaşma sağlanması mümkün değil. Greve devam edeceğiz. Sözleşme imzalanana ve taleplerimiz yerine getirilene kadar İZBAN çalışmayacak. Süreci buraya getiren şirketin uzlaşmaya uzak tutumudur. Şu anda grevin bitme şansı yok. Bizim taleplerimiz ve İZBAN’ın zararı ortada. Oluşan zarar istediğimiz zammın kat kat üstüne çıktı. Bunun sorumlusu işçi değil, İZBAN yöneticileridir” dedi.

Gökhan Kalkan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.