Schneider’in satın aldığı Günsan Elektrik’te, patronun sendikasızlaştırma dayatmasına işçilerin yanıtı iş bırakma oldu.

0
6028

gunsan2

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikasının kurucularından Schneider’in satın aldığı Günsan Elektrik’te, patronun sendikasızlaştırma dayatmasına işçilerin yanıtı iş bırakma oldu.

Patronun, Birleşik Metal-İş’ten istifa ettirme baskısı ve 7 işçinin işten atılması üzerine iş bırakan işçiler, işyerini terk etmeme eylemine başladı. 100’e yakın işçi fabrika içerisindeki bekleyişini sürdürüyor.

Günsan’da başlayan mücadeleye Schneider’e ait olan ve Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu diğer fabrikalardaki işçilerden de destek geldi. Manisa ve Samandıra’da bulunan fabrikalardaki işçiler 1 saat iş bırakarak Günsan işçilerine destek verdi. Patronun sendikasızlaştırma dayatmasından vazgeçmemesi halinde eylemlerin yayılarak devam edeceği belirtildi.

Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklamada çoğunluğun sağlanması ve bakanlığa başvurunun hemen ardından saldırının yaşandığı belirtilerek, sendikalaşmayı engellemek için yapılan işten atmanın Anayasaya aykırı olduğu belirtildi.

Birkaç gün önce Kocaeli’de sendikalı oldukları için işten çıkartılan üyelerimiz ve yöneticiler dertlerini dile getirmek isterlerken gözaltına alınmışlardır. Gebze’de basın açıklaması yapmak isteyen Alstom işçileri çevik kuvvetin engellemesiyle karşılaşmışlardır. Bugün de sendikalı olan Günsan işçileri sokağa atılmıştır” denilen açıklamada, olağanüstü hal gerekçesiyle işçilerin daha da zor durumda bırakıldığı belirtildi. 

Gökhan Kalkan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.