DENİZ AYTAÇ İLE İLGİLİ EZİLENLERİN HUKUK BÜROSU’NDAN AÇIKLAMA

0
2796

izmir-deniz-aytac_ext

Ezilenlerin Hukuk Bürosu, İzmir Buca’da gözaltına alınan Deniz Aytaç’ın, “basında çıkan haberlerle polise yönelik bir silahlı saldırının faili ve MLKP üyesi olarak ilan edildiğini” ifade etti.

Büro’dan yapılan açıklamasında; EHB İzmir büro avukatlarının Aytaç’ın yakınlarının başvurusu üzerine hukuki sürecin takipçisi olmak İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne gittiklerini. Ancak TEM büro, avukatların müvekkilleri ile görüşmesine engel olduğunu, gerekçe olarakta soruşturma savcısının ‘Avukat sadece ifade öncesi görüşebilir’ biçimindeki talimatı gösterildiğini açıkladı.

Soruşturmanın İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütüldüğünü kaydeden Ezilenlerin Hukuk Bürosu, “Büromuz avukatları soruşturma savcısıyla görüşmek üzere İzmir Adliyesi’ne gitmiş, savcıyı yerinde bulamamış, nöbetçi savcı ile görüşmüştür. Nöbetçi savcı konuyla ilgili bilgisinin olmadığını söylemiştir” diye açıklama yaptı.

Ceza mevzuatı gereğince avukatın soruşturma safhasının her aşamasında müvekkili ile görüşme yapabileceğini hatırlatan Ezilenlerin Hukuk Bürosu şunları kaydetti: “Bu hak kısıtlanamaz. Gözaltında bulunan kişinin avukatı ve yakınları ile görüşmesine dair CMK düzenlemesi emredici düzenlemedir ve esas amacı kişiyi işkence ve kötü muamele karşısında korumaktır. İzmir Savcılığı ve TEM büro tarafımıza hiçbir yasal gerekçe ya da karar göstermeksizin bu hakkı ortadan kaldırmaktadır. Basına müvekkilimizin fotoğrafları, hakkındaki bilgiler ve iddialar servis edilir ve algı operasyonu yürütülürken, avukatları olarak bizlerin bilgi sahibi olması engellenmektedir.”
Müvekkilleri Deniz Aytaç’a Terörle Mücadele Şubesi’nde işkence yapıldığını düşündüklerini kaydeden Ezilenlerin Hukuk Bürosu, “Güvenliğinden endişe duymaktayız. Müvekkilimize ulaşmak için hukuki girişimlerimizi sürdüreceğiz. Olası işkence vakasına karşı basını ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.