Depremin etkilediği Başkale’de okullar tatil edildi

0
907

Türkiye-İran sınırında meydana gelen, Van’ın Başkale ilçesine bağlı köylerde yıkıma ve ölüme sebep olan deprem sonrası okulların 15 gün süreyle tatil edildiği açıklandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Eğitimdeki birliği sağlayabilmek maksadıyla geçici olarak eğitime 15 günlük ara verildi. Ondan sonra genel değerlendirme yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada da tatil ilan edilen okul isimleri sıralanarak , “Albayrak İlk ve Ortaokulu, Konuksayar İlkokulu, Kocaköy İlkokulu, Saçan İlkokulu, Yavuzlar İlk ve Ortaokulu, Bilgeç İlk ve Ortaokulu, Özpınar İlk ve Ortaokulu, Güvendik İlk ve Ortaokulu, Gelenler İlkokulu, Kaşkol İlkokulu, Davutabat İlkokulu, Böğrüpek İlk ve Ortaokulu, Ömerdağ İlkokulu, Eşmepınar İlk ve Ortaokulu, Evbakan İlk ve Ortaokulu, Yanal İlk ve Ortaokulu, Uğurlu İlk ve Ortaokulu, Yurttepe İlkokulu, Yurttepe Terazin İlkokulu, İkizdeğirmen İlkokulu, Tahıl İlkokulu, Tokluca İlkokulu, Ortayazı İlkokulu, Yüksel İlkokulu, Şahin Tepesi İlkokulu’nda eğitim ve öğretime, 24 Şubat 2020 ile 9 Mart 2020 tarihleri arasında 15 gün süreyle ara verilmiştir.” denildi.

Başkale’de, deprem sonrası 4’ü çocuk 9 kişi yaşamını yitirirken 50 kişi yaralanmıştı. Bölgede yapılan hasar tespit çalışmasına göre ise 250 konut ve 300 ahırın yıkıldığı, 700’ün üzerinde ağır hasarlı yapının bulunduğu ve 2 bine yakın hayvanın da telef olduğu belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.