Dersim Belediyesi’nde çalışma süresi 7 saate düşürüldü, işçi ücretleri yüzde 85 zam ile 21 bin 200 civarına çıkarıldı

0
133

Dersim Belediyesi’nde yapılan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sonucunda belediye bünyesinde çalışan kadrolu işçilere yüzde 85 zam yapıldı. Personelin çalışma süresi ise günlük 7 saate düşürüldü.

TİS görüşmesine Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu ile birlikte başkan yardımcıları Canan Ay ve Ümüt Kaya katıldı. Genel İş sendikası ile yapılan TİS’e göre sözleşmeyle belirlenen tarihler arasında norm kadro işçi ve emekçilerinin günlük yevmiye ve sosyal haklarına 1 Mart’tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 85 zam yapıldı. Bu haklara ek olarak 6 TL yol ücreti de sözleşmeye eklendi.

Başkan Maçoğlu, ayrıca taşeron-şirket işçilerinin haziran ayında yapılacak toplu sözleşmelerinin ardından ağustos ayı itibariyle işçilerin çalışma saatinin 7 saate düşürüleceğini ifade etti.

“Bu karar işçilerin-emekçilerin hakkıdır”

Başkan Maçoğlu konuyla ilgili, “Bileşenlerimizle yaklaşık iki yıldır üzerine konuştuğumuz çalışma saatlerinin düşürülmesine dönük çalışmamız da neticelendi. Şirket çalışanlarımızla Haziran ayında yapılacak sözleşmenin ardından Ağustos ayı itibariyle çalışma saatleri 7 saate düşürülecek. Bu karar işçilerin-emekçilerin hakkıdır” açıklamasında bulundu.

Maçoğlu ayrıca, “İhaleyle yapabileceğimiz bütün giderleri işçilere vererek ve onları destekleyerek daha iyi, ucuz ve kaliteli bir iş yapılıyor. Kadrolu işçilerimize yüzde 85 zam ile 11 bin 500 lira olan maaşları 21 bin 200 civarına çıkartıldı”  dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.