Devlet okulunda ‘para verene özel sınıf’ skandalı!

0
94

İstanbul Ataşehir’deki bir devlet okulunda para veren öğrenciler için özel sınıflar oluşturulduğu iddia edildi. Veliler ayrımcılık nedeniyle endişeli.

SoL’dan Burcu Günüşen’in haberine göre, Ataşehir’de bulunan Celal Yardımcı Ortaokulu’nda bir velinin ihbarı ile, devlet okulu olmasına rağmen öğrenciler arasında ayrımcılık yapıldığı, para veren velilerin çocuklarının 20 kişilik sınıflarda okutulduğu, vermeyenlerin ise 40 kişilik sınıflarda eğitim gördüğü iddia edildi. Benzer uygulamanın başka okullarda da olduğu hatta kimi sınıflarda tablet bulunurken kimi sınıfların ise kapı ya da penceresinin kırık olduğu belirtildi.

Daha önce de velilerin şikayetlerine konu olan okul idaresinin, bu yıl beşinci sınıfa giden öğrencilerin velilerinden 5 bin lira karşılığında iki ayrı yabancı dil sınıfı oluşturduğu iddia edilirken, önceki yıllarda para karşılığında oluşturulan 5. sınıfların bu yıl da 20 kişilik sınıflarda eğitime devam ettiği belirtildi.

Veliler diğer sınıflardaki öğrenci sayısının 40’ın üzerinde olduğunu ve sınıfın fiziki şartlarının buna uygun olmadığını, öğretmenlerin masasının duvara yapışık halde bulunduğunu ve sınıf içinde yürümenin bile zorlaştığını belirtiyor.

Okulu yönetimi ikili eğitimden tekli eğitime geçirmek için sınıf sayısını azaltmaya dönük böyle bir adım atıldığını iddia etse de, veliler paralı sınıfların birleştirilmemesi ve diğer sınıfların birleştirilerek sayının 40 öğrenciye çıkmasının öğrenciler arasında ciddi bir ayrım yaratacağından endişeli.

Devlet okullarında bağış miktarına göre okul, sınıf ve öğretmen seçimi yapıldığı iddialarına rağmen bakanlığın herhangi bir soruşturma açmamasının mevcut uygulamaların önünü açtığı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.