Devrimci Avukatlara Cezalar Yağdı!

0
1310

KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) avukatlarının 3 gündür devam eden ve türlü hukuksuzluğun yaşandığı davaların bugünkü duruşmasında cezalar yağdı.

Adil yargılanma talebiyle 56 gündür açlık grevinde olan avukatlar kararın açıklanacağı duruşmaya, kendilerinin ve dava avukatlarının salondan atılması sebebiyle katılmadı. Sanıkların yanı sıra avukatları da duruşma salonuna girmedi.

6’sı tutuklu 20 avukatın “Terör örgütü yöneticiliği” ve “Terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davada sanıklardan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozaağaçlı’ya 11 yıl 3 ay; Barkın Timtik’e 18 yıl 9 ay; Ebru Timtik ve Özgür Yılmaz’a 13 yıl 6 ay; Behiç Aşçı ve Şükriye Erden’e 12 yıl; Süleyman Gökten,Aytaç Ünsal ve Engin Gökoğlu’na 10 yıl 6 ay; Naciye Demir ve Aycan Çiçek’e 9 yıl; Ezgi Çakır’a 7 yıl 12 ay; Zehra Özdemir, Ahmet Mandacı, Yaprak Türkmen, Ayşegül Çağatay ve Didem Baydar Ünsal’a 3’er yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Haklarında cezalar çıkan Avukatlar, 2017 yılı Eylül ayında tutuklanmıştı. Bir yıl boyunca haklarında iddianame hazırlanmasını bekleyen avukatlar 14 Eylül 2018 günü ilk duruşmaya çıkartılarak tahliye edilmiş, aynı gece 6 avukatın tahliyesine itiraz edilerek yeniden tutuklama kararı verilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.