Dinci, Gerici ve Mezhepçi Politikalarla Şekillenen Eğitim Sistemi Toplumu Bölmeye Devam Ediyor!

0
2315

İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde bulunan bir ortaokulda din kültürü dersi öğretmeni Alevilere hakaret etti.

Öğretmen: “Alevilerin yemeği yenmez!” dedi

Din dersinde Alevileri aşağılayan ve ücretli öğretmen olduğu öğrenilen kişinin, Aleviler peygamber efendimizi sevmez, sadece Hasan ile Hüseyin’i severler.
Onların yemeği yenmez, dediği öğrenildi.

Yaşanan olayın ardından sınıftaki öğrencilerden biri durumu ailesine anlattı.
Öğrencinin anlatımına göre din dersi öğretmeni derste oruçtan bahsederken, Muharrem ayında Alevilerin oruç tuttuğunu fakat onların yaptığı yemeğin yenilmeyeceğini söyledi.

ABC gazetesinde yer alan haberde olayın geçtiğimiz pazartesi günü yaşandığı belirtildi.

Alevilere yönelik hakaret içeren sözlerin söylendiği sınıfta bulunan ve öğretmenin konuşmalarına tanık olan bir öğrenci şunları anlattı: “Derse başladıktan sonra ders konusu oruçlara geldi. Mübarek aylar ve oruçlardan konu açılmıştı. Ramazan, Şaban, Recep aylarını anlattı öğretmen. Muharrem orucunu da Aleviler tutar ama Alevilerin yaptığı yemek yenmez dedi, bir arkadaşım da kalkıp ‘Hocam neden yenmez?’ diye sordu, öğretmen de Aleviler peygamber efendimizi sevmezler sadece torunları Hasan ile Hüseyin’i severler diye cevapladı.”.

Aynı öğrenci daha sonradan bir arkadaşının öğretmene, “Ben Alevilerin ekmeğini yedim ama az yedim, bir şey olur mu?” diye sorması üzerine öğretmenin, “Az yediysen bir şey olmaz.” dediğini söyledi.

Yaşanılanları öğrenen aile durumu Arnavutköy Cemevi’ne aktardı. Arnavutköy Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yaşatma ve Tanıtma Derneği Başkanı Yüksel Yılmaz da Kent Konseyi’ne konuyla ilgili bilgil verdi.
Yılmaz konsey toplantısında söz alarak, “Muharrem ayından çıktık. Tuttuğumuz oruçları Allah kabul eylesin. Arnavutköy Boğazköy Cumhuriyet Ortaokulu’nda Din Kültürü öğretmeni derste Hz. Peygamberimizin hayatını anlatırken Muharrem ayı orucunu sadece Aleviler tutar. Alevilerin yemeği yenmez demiş. Daha bir sürü şey söylemiş. Bizim çocuğumuzun yanındaki arkadaşı ‘ben az yedim hocam’ diyor. Hoca da ‘o kadar yemekten sana bir şey olmaz’ diyor. Bizim çocuğumuz da ağlayarak eve gidiyor. Bu nasıl eğitimdir!” dedi.

Dernek yöneticileri, öğrencinin asıl üzüldüğü şeyin, sınıf arkadaşından duyduğu, “Öğretmenim ben az yedim, bir şey olur mu?” şeklindeki sözler olduğunu belirtti.

“Gerici Öğretmen ´Görev`ine Nerede Devam Edecek?”

“Çünkü aşure ikram ederek ´Alevi yemeği` yemesine vesile olan ailenin kendi ailesi olduğunu bilen ve arkadaşından bu sözleri duyduğu için gücenen çocuğumuz olayı ağlayarak anlatıyor.” diyen dernek sözcüleri, normal şartlarda belki de birbirilerinin inançlarından bile haberdar olmayan öğrenciler arasında ve toplumda ikilik yaratan “öğretmen”in şu an için görevden uzaklaştırıldığını fakat bir sonraki “görev” yerinde de aynı suçu işleyebileceğine dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.