Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 11 yıl aradan sonra Mısır’a ”normalleşme” ziyaretinde bulundu

0
237

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 11 yıl aradan sonra Türkiye’den Mısır’ı ziyaret eden ilk dışişleri bakanı oldu.

Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri’nin davetiyle resmi ziyarette bulunan Çavuşoğlu, temasları kapsamında mevkidaşı Şukri ile baş başa görüştü. Ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Görüşmeler sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, “Mısır’ı ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. En kısa süre içerisinde kardeşim Şükri’yi de Türkiye’de bir kere daha misafir etmekten büyük memnuniyet duyacağım” dedi.

NTV’nin haberine göre, en kısa sürede diplomatik ilişkiler üst düzeye çıkacağını söyleyen Çavuşoğlu, “Türkiye’de meydana gelen depremden sonra bize verdikleri destek için Mısır hükümetine ve kardeş Mısır halkına teşekkür etmek istiyorum. Zor zamanlarda gösterilen dayanışmayı unutmayacağız. Türkiye’ye Mısır’dan ciddi ölçüde insani yardım geldi. Şimdi somut adımlar atıyor olmaktan en çok herhalde ikimiz memnunuz. Mısır ile ikili ilişkilerimizi geliştirirken, sadece her iki ülkenin yararına ne yapılabilir diye konuşmuyoruz. Bölgemizin huzura ihtiyacı var. İlişkilerimizde bir kopukluk oldu. Sanırım alacağımız dersler de var. Bundan sonraki süreçte görüş ayrılıklarımız da olacaktır. Ne olursa olsun, bu bağlarımızı bir daha koparmamak için de her iki taraf olarak da üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

Şükri ise, yaptığı açıklamada “Çok fazla konuyu ele almış olduk. Şekli anlamda değil ama destekliyi bir bakış açısını ortaya koymuş olduk. Nitekim ortak bir bakış açısı var. Bizim ilişkilerimizin büyükelçilik düzeyine çıkarılması yönünde çalışmalarımız söz konusu. İletişimimizin sürmesini diliyoruz, iş birliğine açığız.” dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.