DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu BirGün’e konuk oldu: “İşçiler varsa umut da var”mış!

0
110

DİSK’i sarı sendikal çizgiye çeken, direnen emekçileri her seferinde yarı yolda bırakan, sendika içindeki bürokrasiye karşı en ufak muhalefete bile tahammülü olmayan DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu BirGün TV’de Yaşar Aydın’a konuk oldu. Çerkezoğlu’nun programını haber yapan Aydın, haberin başlığını Çerkezoğlu’nun bir sözüyle yazdı: “İşçiler varsa umut da var”mış!

Seçim atmosferini değerlendiren Çerkezoğlu, alanlarda seçim gibi bir tartışmanın olmadığını ifade etti ve bunu iki nedene bağladı: Ekonomik çöküş ve işçilerin siyasetin dışına atılması. DİSK’i işçi sınıfından kopararak emekçileri sendika bürokratlarının nesnesi haline getiren anlayışın başındaki Çerkezoğlu, halkın siyasetin dışına itilmesini ise, “Siyaset 5 yılda bir sandıkta oy kullanmak oldu” nedenine bağladı.

Seçimlerden sonra emekçi düşmanı anlayış ve politikaların devam edeceğini ifade eden Çerkezoğlu, “Şimşek’in sosyal medya hesabından ifade ettikleri, İTO başkanının söyledikleri emek karşıtı politikaların devam edeceğini net bir şekilde gösteriyor. Özellikle İTO başkanının kıdem tazminatı, iş güvenliği konusunda söyledikleri bir anlamda iktidarın politikalarının hangi yöne ilerleyeceğini de gösteriyor. Yani sadece iktidar politikaları sadece yoksullaştırmayacak aynı zamanda kazanılmış haklarımıza da saldırıya geçecekler” ifadelerini kullandı.

Sorumluluklarının farkındalarmış!

Çerkezoğlu, sorumluluklarının farkında olduklarını söyledi! AKP iktidarının ve iktidara öykünen CHP’nin işçi düşmanı hamlelerine karşı dişe dokunur tek bir mücadele geliştirmeyen, onu bırakalım, mücadele etmeye çalışanlara karşı düşmanlık güden Çerkezoğlu, “DİSK olarak birlikte mücadele ettiğimiz sınıf kardeşlerimizle birlikte bütün bu saldırılara karşı mücadeleyi büyütmeye ve haklarımıza sahip çıkmaya hazırlanıyoruz” dedi.

Çerkezoğlu ayrıca, “Cumhuriyetin 2. yüzyılına girdik diyoruz. Cumhuriyetin bütün taşıyıcı kolonlarını ortadan kaldırılan bir dönemden geçiyoruz. Cumhuriyet cumhurun egemenliğidir, toplumun egemenliğidir.  Emekçilerin olmadığı bütünüyle siyasetten karar mekanizmalarından dışlandığı düzene Cumhuriyet denmez. Dolayısıyla işçi sınıfının olmadığı yerde işçi sınıfının örgüttü olmadığı yerde Cumhuriyet olmaz demokratik bir Cumhuriyet hiç olmaz. O nedenle demokrasi için demokratik bir Cumhuriyet için en temel kazanılmış haklarımıza sahip çıkmak için ve hepsinden önemlisi kendi hayatımız hakkında emeğimiz ekmeğimiz ve memleketimiz hakkında söz ve karar sahibi olabilmek için, başta sendikalaşma olmak üzere örgütlenmenin önündeki bütün engellerin kaldırıldığı bir demokrasi için herkesle birlikte omuz omuza mücadele vereceğiz” ifadelerini de kullandı.

Deyim yerindeyse neo-liberal uzlaşmacı sendikacılığın en önemli temsilcilerinden birisi haline gelen DİSK’in Başkanı Çerkezoğlu, “Neo liberal politikaların bütün hedefi işçi sınıfının bütün örgütlerini dağıtmaktır. Bu nedenle demokrasi için savaşması gereken en önemli güçlerden biri sendikal harekettir, sınıf hareketidir. Demokrasi talebi ve emeğin hakları için verdiğimiz mücadele tüm dünyada da artık yeni bir toplumsal düzen talebiyle sürüyor” diye konuştu.

Onlar varsa umut varmış!

Gerçekliğini görmeyen bir biçimde, salt propagandavari konuşan Çerkezoğlu, kendileri varsa umudun da olduğunu iddia etti.

“Tüm bu koşullara rağmen umutlu olmak için çok fazla nedenimiz var. Biz varsak umut var diyoruz. Türkiye işçi sınıfı varsa umut var, yan yanaysak bütün demokrasi güçleri olarak umut her zaman var umut hiç bitmez” diyen Çerkezoğlu, “Umudu büyütmek örgütlemek ve birbirimizden güç kuvvet almak son derece önemli hani bu aşının örneğin önümüzde 1 Mayıs var. Türkiye’de demokrasi mücadelesinin en önemli gündemlerinden bir tanesi de örneğin 1 Mayıs’ın ve Taksim’in özgürleştirilmesidir” ifadelerini ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.