Dünya Tiyatro Günü’nde Tiyatroculara Yasak!

0
1187

İstanbul Valiliği’nin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü yürüyüşünü yasaklamasına tepki gösteren Kadıköy Tiyatroları Platformu, Oyuncular Sendikası üyeleri Kadıköy’de bir araya geldi.

Kadıköy Tiyatroları Platformu, Oyuncular Sendikası üyeleri ve sanatseverler, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü kutlama amacıyla Kadıköy’de bir araya geldi. Çok sayıda sanatçı ve sanatsever, İstanbul Valiliği’nin Dünya Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasaklamasına tepki göstererek “Bir replikle değişir dünya, bir haykırışla” yazılı pankart ile birlikte Kadıköy Süreyya Operası önüne yürüyüş gerçekleştirdi. 

Basın açıklamasını, Oyuncular Sendikası adına Serdar Orçin okudu. “’Bugün 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü farklı duygularla kutluyoruz’ demek isterdim ama yine aynı duygularla kutluyoruz” diyerek konuşmaya başlayan Orçin, “Tiyatro var olduğu günden beri yasaklara ve baskılara uğramaktadır. Sebepleri bütün dönemlerde ve coğrafyalarda ufak tefek değişiklikler gösterse de özünde hep aynıdır. Çünkü bilinir ki tiyatro, toplumu iyileştirir. Yönetenlerin, erk sahiplerinin kör etmeye çalıştığı gözleri, çürütmeye çalıştığı vicdanları iyileştirir” dedi. Orçin, “Son yıllarda da bu baskılar dönemin koşullarına göre şekil değiştirmiş, sinsi taklitlerle engellenen oyunlar, baskılar yüzünden kendine salon bulamayan ya da tahsis edilen salonları sürekli tamirata sokularak ellerinden alınan tiyatrocular, sosyal medyada beyan ettiği fikirlerinden ya da yüzyıllardır oynana gelen oyunlara sahnede getirdikleri yorumlardan ötürü hapis cezası alan Nazlılarımız, Dostlarımız var” diyerek tutuklu tiyatro sanatçıları Nazlı Masatçı ve Cenk Dostverdi’yi de andı.

Daha sonra Orçin “Biliyoruz ki tiyatrolar hep engellenmeye çalışıldı, çalışacak. İşte bu sebeple biz her koşulda aklımızla, fikrimizle, vicdanımızla, yeteneğimizle, değişmenin ve dönüşmenin yolunu bulmaya ve tabii ki birlikte dayanışma içinde durmaya, örgütlü olmaya, kendi gücümüzle kendimizi ve toplumumuzu iyileştirmeye ve umut olmaya devam etmeliyiz. Yaşasın örgütlü dayanışma, yaşasın özgür tiyatro” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.