Emperyalist savaşın karşısında halkların barışından yanayız

0
1072

ABD, İngiltere ve NATO emperyalist bloku, aylardır süren kışkırtma ve dezenformasyon çalışmaları ile Ukrayna’da amaçlarına ulaştılar. Rusya sabah saatlerinde Ukrayna’ya karşı askeri harekat başlattı.

ABD emperyalizmi bu kışkırtma siyasetiyle Batı Avrupa ile Rusya arasındaki bağları kopararak Batı Avrupa’yı kendi liderliğine sabitlemek amacı gütmektedir. Rusya ise eski nüfuz alanlarını savunarak NATO tarafından kuşatılmaya son vermeye çalışmaktadır. Emperyalist Batı Avrupa liderleri esas olarak ABD’ye yarayan savaş kışkırtıcılığında birbirileriyle yarışmaktadırlar.

Bu savaşın tek kazananı emperyalist-kapitalist devletler ve zengin oligarklar olabilir. Ezilenler ve mazlum halklara düşen ise bu savaşta egemenler uğruna ölmek, öldürmek ve savaşın yarattığı ekonomik ve toplumsal acıları omuzlamaktır.

Dünyada etkili olan ABD ve Batı propagandası, savaşın tek sorumlusu olarak Rusya’yı gösteriyor. Oysa Batılılar Ukrayna’daki faşistleri kullanarak 2013-2014 yılında orada hükümet darbesi yaptırdı ve bugüne kadar Ukrayna’daki faşist güçleri desteklediler. Asıl sorumlu, NATO savaş makinasını genişletmek isteyen ABD’dir. NATO savaş makinasının genişletilmesine son verilmesi bir an önce karara bağlanmalı ve Ukrayna’ya saldırı son bulmalıdır.

Türkiye bu savaşa taraf olmamalı ve NATO’dan çıkmalıdır.

Kahrolsun emperyalizm!

ODAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.