ENİS BERBEROĞLU’NUN TUTUKLANMASI ÜZERİNE

2
1627

IMG_1800Suriye’de İslamcı çetelere silah sevkiyatı yapan MİT tırlarının görüntülerinin yayınlanması hakkında açılan davada yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu 25 yıl hapis cezası aldı. Kısa sürede tamamlanan dava süreci ve verilen 25 yıllık hapis cezası, AKP’nin çeteci faaliyetlerini ört bas etmeye çalışmaktadır. Gelinen noktada tutuklama kararı bizlere bir kez daha AKP diktatörlüğüne karşı diyalog temelinde ortak bir mücadele zemini yaratma sorumluluğunu hatırlatmıştır.

Bu dönemde CHP, HDP ve sosyalist kesimlerin birbirlerine saygı temelinde birlikte mücadelesi zorunludur. Vekili tutuklanan CHP’nin, HDP’den ve Kürt siyasetinin direnişçiliğinden öğrenecekleri vardır.

Elbette bu günlere gelinmesinde Kılıçdaroğlu’nun silik muhalefet tarzının önemli bir payı vardır. Hatırlanacağı üzere CHP, dokunulmazlıklar kaldırılırken “EVET” oyu vermiş ve HDP’li vekillerin tutuklanması sürecinde önemli bir rol almıştı. CHP’nin HDP ve sosyalist kesimlerle birlikte ortak mücadele zemini yaratmak için adım atmasının önemi olağanüstü artmıştır.

Bu ortaklık zemininde tarafların kitle düzeyinde birbirini anlaması ve birbirinden öğrenmesi gerekir. Mesela, CHP tabanının HDP tabanındaki direngen duruştan öğrenebilecekleri vardır. Bu ortaklıkta sosyalistlerin kendi değerleriyle Türk ve Kürt halkları arasındaki dayanışmayı örmesi çok önemlidir. Bu tutuklama, zulme karşı direnmek isteyenlere bir derstir. Türkiye emekçileri ve ezilen halkları için ortak mücadele zorunluluğu ve zemini kuvvetlenmiştir.

15.06.2017

Odak Dergisi

2 YORUMLAR

 1. GERÇEK BİR SOL VE SOL’UN HİÇBİR ULUS’U YOK VE MİLLİYET’İ DE OLMAZ! YURTSEVERLİK IRKÇILIK YAPMAK MIDIR ?

  Hep başkasından ve daima başkalarından bir devrim & devrimcilik yapmayı bekleyen her kişi ve anlayış sol değildir; sol dışılıktır ve sinsi ve bunların her biri de, her kimlerse; ya hep bir ” garp enayisi! ” rolücüsü ya da gerçek bir ” şark kurnazı! ” golcüsü olurlar? Bunu ve böyle bir insan olmayı severler daima onlar da ve bunlar da var! En derin bir gerçek dışı olan sol karşıtlıktır(lar!) bunların hepsi! En keskin, en kronik ve en ironik bir anti – devrimciliktir ve sol bir dindir ve soldan gerçek bir din yapmak denir ona da ve buna da! Şahin Kanbur

 2. ” KESKİN SİRKE KENDİ KÜPÜNE ZARAR” !

  Bugünkü bu Türkiye ve gibi rejimler de emperyal ve kapital birer teşarondurlar.

  En özünde olarak ve kalarak bunlar da birer teşârondur.

  Buradaki ve bu toprakların ve halkların üzerindeki içinde hiçbir adaleti yok olan – adaleti hiç olmayan her bir devletin kendisi de ve hepsi de gerçek bir teşaron ve gerçek bir mafya kurumdur, kurumudur!

  İçinde hiçbir âdaleti yoksa bir rejim ve o her devlet gerçek bir mafyadır ve zâten bu gerçek durumu ile emperyal ve kapital olarak her biri bir küresel ofis boy teşarondurlar!

  Gerçek bir insan ve toplum.

  Gerçek bir insanı ve toplumu.

  O insan ve toplum tarihsel, toplumsal ve sınıfsal olarak en yüksekken veya yukarıya doğru yükselirken ona yapışmak, onu tutmak ve ona etek altı traşı yapmak demek değildir.

  Her insan ve her gerçek dostluk!

  Herkesin biribirini, meselâ en aşağıdakilerinin de, en yukarıda olanlarının da, hepsinin ve her insanın, birbirini doğru bir anda, en zor yerde ve gerçek bir ihtiyâç karşılık farkındası olarak ve böylesi bir bilinçle ve irâdeyle sürekli ve kesintisiz tutmasıdır.

  Gerçek insanı dayanısma budur ve bunu gerekli kılar.

  Başka bir niteliği yok bu işin.

  Ve başka biçimi de zaten hep var bu hayat da.

  Bu siyaseten ve içi bos ve kof olan her şey ya gerçek bir yalana hizmet eder ya herkesin birbirini yıpratması ve tüketmesi, yemesi ve bitirmesi ve birbirinin sırtından asalakça ve hazır bir yiyici olmasıdır ve böyle bedavadan ve beleşten geçinip, yok edip gitmesidir.

  Diğer tüm gerisinin, geride olanların ve kalanların hepsinin de, bugünkü bu gerçek durumu, kişisel bir palavra, egoizm, bencillik, cahillik, tembellik, gerçek dışılık, yanlış ve kötü bir bahânenin arkasına geçerek ve korkaklık olur.

  CHP’NİN BUGÜN GERÇEKLEŞTİRMEKTE OLDUĞU BU “ADALET!” YÜRÜYÜŞÜNÜ, HER TÜRLÜ ELEŞTRİ HAKKIMI DA KENDİ İÇİMDE VE GÖNLÜMDE SAKLI TUTMAK KOŞULUMLA, SIRF BU NEDEN VE İNSANİ BİR ÖZÜMLE, MÂNEVİ OLARAK VE TÜM VİCDÂNİ, AHLÂKİ DUYGUMLA VE SAMİMİYETİMLE DESTEKLİYORUM!

  Şahin Kanbur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.