Erdoğan’dan AKP ve MHP’ye Yeni Görev Bölüşümü

0
1502

MHP ile AKP’nin önümüzdeki yerel seçimlerde ittifak yapmayacakları açıklandı. Bahçeli daha 24 Haziran 2018 seçimlerinde Erdoğan ile el ele tarihimizin en büyük seçim yolsuzluklarından birisini yapmışken, şimdi İttifak’ın bittiği ya da çatladığı yönünde yapılan açıklama sürpriz etkisi yarattı.

Açıklama Danıştay’ın ilkokullarda okunan Andımız’ın kaldırılmasını iptal etmesine denk geldi. Erdoğan kararın ardından her zaman olduğu gibi, “Ülkeyi ben yönetiyorum, bana kimse karışamaz!” yolunda sözler söyleyerek, basın önünde Danıştay ile tartışmaya başladı.

Danıştay’ın iptal kararı da MHP ile tartışma da bize sahici gelmiyor. Danıştay Erdoğan’a fazlaca bağlı bir kurumdur ve ayrıca başkanı Erdoğan’ın şahsi dostudur. Bahçeli’ye gelince MHP Genel Başkanı bugüne kadar AKP ve Erdoğan hakkında çok sert ifadeler kullanmış olmakla birlikte Erdoğan’ın sıkıştığı bütün zamanlarında hep yanında yer almıştır.

Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde geçerli olmayacağı haberleri, AKP ile MHP arasında bir görev bölüşümü izlenimi uyandırmaktadır. Andımız tartışmasıyla, Türk ve Kürt yurtseverlerinin birbirini anlayamaz hale getirilmesi amaçlanıyor. Her zaman yapıldığı gibi, CHP ile HDP arasında bir dayanışma sağlanmasının engellenmesi, Türk ve Kürt yurtseverlerinin birbirine güvenemez hale getirilmesi dikkatle gözetiliyor. AKP Kürt oylarını elde etmeye çalışırken tepki oyları ise MHP’ye kanalize ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.