İki askerin donarak ölmesine öfke yağıyor

0
1481

Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklamada iki askerin donarak öldüğü bildirildi. Bölgedeki gerillalara yönelik olarak düzenlenen operasyonda iki askerin donarak ölmesi çeşitli kesimlerde tepkilere yol açtı.

Bedelli askerlik ücteti olan 15 bin TL’yi ödeyemeyen dar gelirli ailelerin çocuklarının söz konusu bedeli canlarıyla ödediği yapılan eleştiriler arasında önde geliyor. Kendisi, her iki oğluna da askerlik yaptırmayan Tayyip Erdoğan, Başbakan olduğu dönemde yaşanan asker ölümlerini eleştiren muhalefeti, “Askerlik yan gelip yatma yeri değildir!” diyerek azarlamıştı.

Yine geçtiğimiz dönemlerde yaşamını yitiren bir polisin tabutuna elini koyarak konuşan Erdoğan, “Şehadet makamına ulaşmış olan bu şehidi uğurluyoruz. Peygamberlikten sonra en yüce makamdır. Ne mutlu onun ailesine, ne mutlu onun tüm yakınlarına!” demişti. Katıldığı cenaze töreninde yaptığı konuşma esnasında elini destek almak için tabuta yaslayan ve konuşmasını bu şekilde sürdüren Erdoğan tepki toplamıştı.

Hayatını kaybeden askerlerin donmuş haldeki görüntülerinin basında yer almasının ardından sağ kesimden de tepkiler yükselmeye başladı. Eleştiriler arasında ordunun siyasallaştırılarak Erdoğan’ın emrine sokulduğu ve subayların terfi ve itibar elde etmek için Erdoğan’a ve siyasi iktidara yakın durmaya özen gösterdiği ifadeleri de yer aldı. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, yaşanan asker kayıplarına tek adam rejimi ve Türkiye’nin bölgedeki hatalı tutumunun sebep olduğunu ifade etti.

Öte yandan, sosyal medyada binlerce kullanıcı tarafından paylaşılan görüntüye yapılan bazı yorumlarda, “Sarayın ışıkları daha çok yansın diye çocuklarımız ölüyor!” şeklinde tepki gösterildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.