Erdoğan 31 ilde 4 gün sokağa çıkma yasağını açıklarken, vatandaşa ekmek dağıtan belediyeleri eleştirdi

0
770

Kabine toplantısının ardından basın açıklaması yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 ilde 4 gün sokağa çıkma yasağı kararı ilan edileceğini açıkladı. Erdoğan, “23, 24, 25, 26 Nisan tarihlerinde 31 ilimizde sokağa çıkma sınırlandırılması yapmayı planlıyoruz. 22 Nisan saat 24:00 itibariyle başlayacak sokağa çıkma kısıtlaması 26 Nisan saat 24:00 itibariyle sona erecek. Söz konusu döneme ilişkin detaylar İçişleri Bakanlığı genelgesiyle duyurulacak” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda açıklamasında CHP’li belediyeleri de eleştiren Erdoğan, “Sorun ekmek dağıtmak değil, bunu şehirdeki diğer faaliyetlerle uyumsuz, izinsiz şekilde yapmaktır. Sağlık tesisi hazırlamak değil, olmayan bir şeyi varmış gibi anlatmaktır” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Vatandaşa kolonya ve maske dağıtıldı

1 milyon 365 bin vatandaşımıza kolonya ve maske dağıtımı yapıldı.

Salgının hızını engellemek için halen 239 mahalle, köy veya belde düzeyinde yerleşim yeri de karantina altında tutulmaktadır.

Elimizde fazlaca stoku bulunan ve koronavirüse iyi gelen ilaçların üretimine yerli firmalarımız da başladı. Salgının hızını engellemek için halen 239 mahalle, köy veya belde düzeyinde yerleşim yeri de karantina altında tutulmaktadır.

Sağlık personeli açısında, hayati olan N95 ve N99 maskelerinin, filtrelerin geliştirilme süreci bitti, testlerine başlandı. En kısa sürede üretime geçeceğiz. Bu filtreler konusunda da dışa bağımlılıktan kurtuluyoruz

4 gün sokağa çıkma yasağı

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması salgının kontrolünde büyük fayda sağladı. Bu yüzden bu uygulamayı tarım, sağlık, gıda hizmetleriyle aksatmayacak şekilde bir süre daha devam ettireceğiz. 23-24-25-26 Nisan tarihleri arasındaysa günlük hayata etkisini en az düzeyde tutacak şekilde 31 ilimizde sokağa çıkma sınırlandırılması yapmayı planlıyoruz. 22 Nisan akşamı yine 00.00’dan itibaren 24-25 ve 26Nisan 00.00’a kadar bu devam edecek. 26’sında 24.00 itibariyle sokağa çıkma yasağı kısıtlaması sona erecek. Bununla ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığı tarafından kamuoyuyla paylaşılacaktır. Kesintisiz hizmet veren fırıncı, sucu, gazete bayileri, medya mensubu başta olmak üzere tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. Amacımız önlemleri en titiz şekilde uygulayarak ülkemizin Ramazan Bayramı sonunda normal seviyeye dönecek şekilde indirmiş olmaktır. Bazı adımları bayram öncesi atmaya başlayabiliriz. Tüm sektörlerin hazırlıklarını buna göre yapmasında fayda görüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.