KESK açıkladı: 1328 kamu emekçisinin korona virüs testi pozitif çıktı

0
814

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, “KESK İstanbul Covid-19 Salgın İzleme Kurulu Raporu”nu açıkladı. Rapora göre 1328 kamu emekçisinin korona virüs testi pozitif çıktı.

Raporda, “İşyerlerinde Çalışma Durumu ve Süreleri” alt başlığında, hükümetin zorunlu olmayan kamu işyerlerinde çalışmayı zorunlu kılarak hem kamu çalışanlarını hem de vatandaşların sağlığını tehlikeye attığına vurgusu yapılarak, “İstanbul’da vatandaşlarımızın her gün hizmet almak için gittikleri PTT işyerleri, Nüfus, Tapu Müdürlükleri, Vergi Daireleri, İŞKUR’lar başta olmak üzere 35 işyerinde toplam 1328 kamu emekçisinde Covid-19 vakası görülmüştür. 35 işyerinden sadece 3’ünde karantina uygulanmaktadır.” denildi.

Raporun “Görüş, Öneri ve Taleplerimiz” bölümünde ise öneriler şöyle sıralandı: 

-Yaşamsal öneme sahip olmayan işkollarında çalışan bütün emekçiler mali ve sosyal hakları korunarak  ücretli izne çıkarılmalıdır.

-Çalışmayı sürdüren kamu emekçilerine düzenli test uygulanmalıdır.

-Covid-19 vakası görülen işyerlerinde karantina uygulanmalıdır.

-Salgınla mücadele konusunda kamu kurumları şeffaf olmalı, meslek örgütleri ve ilgili sendikalar sürece dahil edilmelidir.

-Bu sürecin ancak toplumsal dayanışmayla aşılabileceği sendikamız tarafından defalarca dile getirilmiştir. Ancak bunun yolu kamu emekçilerini, eğitimini almadıkları ve kendi alanları dışındaki işlerde görevlendirmek değildir. Vefa Sosyal Destek Grupları gibi uygulamalarda resen görevlendirmelere son verilmeli gönüllük esas alınmalıdır. 

-Bu dönem içerisinde tutuklu ve hükümlerin durumuyla ilgili, tedbir gerekçesiyle çıkartılan infaz yasası maalesef tedbir almaktan çok uzak, özellikle muhalif siyasetçilere, gazetecilere, öğrencilere ve sendikacılara karşı intikamcı bir yaklaşım barındırmakta, dolayısıyla  cezaevlerindeki muhalifleri ölüme terk eden bir yaklaşımla çıkartılmıştır. Çıkartılan bu infaz yasası tüm toplum açısından olduğu gibi biz KESK’li emekçiler açısından de ciddi yaşamsal kaygılar yaratmaktadır.

-Beslenme konusunda gıda takviyeleri yapılmalı, barınma konusundaki yetersizlikler çözülmeli.

-Sağlık emekçilerinin ulaşım meselesi için ayrı planlama yapılmalı.  

-Ataması yapılmayan sağlık emekçilerinin ataması yapılmalı, KHK’lı sağlık emekçileri işlerine geri dönmeli, güvenlik soruşturmasında bekleyenler işe başlatılmalıdır.

-Şuan bakanlığın açıklamış olduğu tavan performans ödemesinden yararlanamayan 4-D kadrosunda çalışan sağlık emekçilerinin özlük ve mali haklarında bir an önce iyileştirmeye gidilmelidir.

-Halk ile birebir temas halinde olan tüm PTT personeline düzenli aralıklarla covid-19 testi uygulanmalıdır.   

-Özellikle maaş  dağıtımında çalışan dağıtıcı arkadaşların tam teşekkülü koruyucu kıyafetlerin temin edilmesi gerekmektedir.

-Gişelerin önüne vatandaşlarla teması kesecek cam bölmeler konulmalı, paranın teslimi için de çekmeceler kullanılmalı.  

-UPİM, AVPİM,  AYPİM gibi  kargo ve posta işleme merkezlerindeki gönderiler , iş yerleri ve personel servis araçları günlük dezenfekte edilmelidir.

-Çoğu idari izinli personelden dolayı zaten az personelle hizmet veren PTT’nin acilen personel alımına giderek dağıtımdaki personelin de Cumhurbaşkanlığı genelgesindeki dönüşümlü esnek çalışmaya geçilmesi sağlanmalıdır.

-Yaşadığımız krizden en az hasarla çıkmanın tek yolu toplumsal dayanışmayı yükseltmekten, başta sağlık emekçileri olmak üzere tüm çalışanları ve halkı koruyucu önlemlerin hiç vakit kaybetmeksizin hayata geçirilmesinden, köklü ve kapsamlı bir sosyal devlet programının uygulanmasından geçer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.