Erdoğan, reklamını yaptığı marketin başına 15 kez “hileli gıda” üretmekten ceza alan birini atadı

0
938

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat alışveriş yaparak dikkat çektiği Tarım Kredi Marketleri’nin başına Yavuz Mehmet Bulut, atandı. Bulut’un, “hileli gıda” üretmekten dolayı 15 kez ceza aldığı ortaya çıktı.

Milli Gazete’den Sadettin İnan‘ın haberine göre AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım Kredi Marketler’e genel müdür olarak atanan Bulut’un kurucu ortağı olduğu Tadaban Gıda ve Anadolu Eksper Gıda’ya hileli gıda üretiminden dolayı bakanlık tarafından defalarca ceza kesildi. Tadaban Gıda 15 defa, Anadolu Eksper Gıda ise 5 kez, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ifşa ettiği listede yer aldı. Bir diğer şirket Donello Gıda da birçok listede ismi ifşa edilirken, en son 2019 Ekim ayında yayınlanan taklit ve tağşiş listesinde, 3 seri ürünüyle birlikte yer almıştı.

EN ÇOK BAL VE TEREYAĞINDA HİLE 

Bulut, kendisini bal uzmanı olarak tanıtırken, kurucu ortağı olduğu üç firmanın da ağırlıklı olarak bal ve tereyağından ifşa edilmesi dikkat çekti. Örs Star, Starmax, Maxitat ve Tatzade markalarıyla bal ve tereyağı satan üç firmanın aynı markaları kullandıkları gözleniyor.

TARIM KREDİ YÖNETİCİLERİ GÖREVDEN ALINMIŞTI

Tarım Kredi Marketler’in bağlı olduğu Tarım Kredi Birlik genel müdür ve genel müdür yardımcıları geçen ay topluca görevden alınırken, genel müdür yardımcılığına geçici olarak şirketin yönetim kurulu başkanı Mehmet Okan Ateş atanmıştı. Mehmet Okan Ateş’in de nisan ayının başında görevden alınarak yerine şirkette genel müdür yardımcısı olan Yavuz Mehmet Bulut’un genel müdür olarak atandığı ortaya çıktı.

Yavuz Mehmet Bulut’un ataması 9 Nisan’da vekaleten yapılırken, halen şirketin web sayfasında genel müdür olarak Mehmet Okan Ateş görülüyor. Ancak Ateş’in görevden alınarak yerine Bulut’un atandığını Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kayıtları ortaya çıkardı. Bulut’un Tarım Kredi Birlik AŞ’ye vekâleten genel müdür olarak atandığı SPK’ya bildirilirken, kamuoyuna bir açıklama yapılmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.