Erdoğan, çocuk istismarı ile gündeme gelen İsmailağa tarikatına sahip çıktı: “Hadiseyi milletimizin inancı ve o inancın temsilcisi kurumlarla irtibatlandırmak ahlaki olmayan bir çarpıtmadır”

0
233

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, İsmailağa tarikatında yaşanan çocuk istismarına da değindi. 

Konuyla ilgili Erdoğan şunları söyledi: 

“Diğer tüm sıkıntıların üstesinden gelecek birikime sahibiz. Bu vesile ile geçtiğimiz günlerde kamuoyunda tepkiye yol açan bir kısmımızın erken evliliği ile ilgili görüşümü de paylaşmak istiyorum.

Şu ana kadar arkadaşlarım gereken çalışmaları gösterdiler. Ama bunları gözden gelen muhalefet söz konusu. 13 yaşında nişan 14 yaşında evlilik gibi bir durumu kabul etmemiz mümkün değildir. Hele hele daha küçük yaşlardaki istismar iddiaları tam bir faciadır. Mağdur bakanlığımıza başvurduğumuzdan beri konuyla ilgilenmiştir. İçişleri Bakanlığı’nın ilgilenmesi ile birlikte konu yargıya intikal etmiştir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız iddiaları tüm boyutları ile soruşturarak iddianame hazırlanmıştır. Mesele medyada yer alana kadar bakanlarımızın tamamı konuyu takip etmiştir. Geçmişteki ihmaller soruşturma kapsamında ele alınmış gereken adımlar atılmış. Ülkemizde çocuklara yönelik taciz ve tecavüz konusundaki hassasiyetimizi kimseye sorgulatmayız. Bay Kemal sen bunlardan anlamazsın. Söyleyeceklerim var şimdi kendine ona göre çeki düzen ver. Son hadisede de aynı kararlılıkla davrandık. Ancak bu konudaki tartışmalarda riyakarlıktan gördüğümüz rahatsızlığı da söylemek istiyorum. Hadiseyi milletimizin inancı ve o inancın temsilcisi kurumlarla irtibatlandırmak ahlaki olmayan bir çarpıtmadır.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın kınamasını yaptığı bu meseleyi hala dinimizle ilişkili hale getirmek ancak art niyet ürünü olabilir.

Biz niyet okumasını doğru bulmayız.

Bir kez daha altını çiziyorum: Biz mağdurun ilk başvurusundan itibaren tüm kurumlarımızda sahiplendik. Öyle sırtını parlamentoda dönmek suretiyle siz benim bakanıma ders veremezsiniz. Siz sırtınızı dönerek başka şeyler yaptığınızın farkında değilsiniz.

PKK’nın annelerinin kucağından kaçırıp dağa götürdüğü, liderinin istismarına maruz bıraktığı 12-13 yaşındaki kızlarımız için de aynı tepkiyi bekliyoruz.

Vatandaşlarımız müsterih olsun, her türlü haksızlık, hukuksuzluk gibi bu konuyu da her seviyede takip etmeyi sürdüreceğiz.

Sosyal yardımlar daha kapsayıcı olacak. Türkiye aile destekleri ile 2.8 milyon hanemize nakdi kaynak aktardık.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.