Erdoğan Rusya’dan Dönüşünde Yaptığı Açıklamalarda İki gün Önceki Sözlerinden de “Döndü”

0
1123

Hafta başında Rusya’ya düzenlediği seyahat öncesi yerel seçimlere dair açıklamalarda bulunan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onüç ondört bin oy farkla kimse seçimi kazandım demesin!” ifadeleriyle, sonuçların henüz netleşmediğini, durumun değişebileceğini belirtmişti. 

Geçtiğimiz hafta AKP’nin Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz öncülüğünde yapılan itirazlarla İstanbul’da oylar yeniden sayılmaya başlanmıştı.

YSK’nın İstanbul genelinde değil, belirlenen bazı sandıklarda yeniden sayım yapılması yönünde karar vermesi üzerine, AKP yöneticileri ve Erdoğan itiraz gerekçelerini değiştirme yoluna gitmişti.

AKP’lilerin istedikleri sonucu elde edememesi üzerine, Erdoğan bu sefer de İstanbul’da yeniden seçimin gündeme gelebileceğini ifade etti.

Rusya seyahatinden dönerken gazetecilere açıklamada bulunan Erdoğan, Sandık Kurulu Başkanları arasında usülsüz görevlendirmeler olduğu yönünde kanıtlara ulaştıklarını ve bu konuda itirazlarını YSK’ya ilettiklerini belirtti ve seçim iptalinin gündeme gelebileceğini ifade etti.

Erdoğan, “İstanbul’da, bakıyorsunuz, belediyenin personeli, işçi sandık kurulu başkanı olmuş. Bazı yerlerde asker üye. TSK’da görevli, sivil personel de olsa, orada sandık kurulu başkanı olamaz. Bunları tespit etmiş durumda arkadaşlarımız. Tabii bunlar, işe usulsüzlük noktasında şaibe getiriyor. Aslında samimi bir davranış olsa, bu iptale götürür.” şeklinde konuştu.

Seçimin iptaline yönelik usülsüzlüklerin yanında, sahte seçmen yaratıldığı yönündeki iddiaları yeniden dile getiren Erdoğan, “Şimdi, benim şu anda Büyükçekmece’de, malum adayımız Mevlüt Bey. Mevlüt Bey hukukçu. Mevlüt Bey bana öyle şeyler söylüyor ki ben şaşırdım. Ben Mevlüt’e kendime inandığım kadar inanırım. Diyor ki mesela boş arazide, apartman var, orada seçmen başka yerden taşıma sistemiyle getirilmiş, adres orası gösteriliyor. Onu geç, iki katlı bir bina. Bina dört kat gösterilmiş, dört kat gösterilen binada seçmenler… İşte bunlar, ciddi manada, seçime ciddi manada bir şaibenin karıştığının ispatlarıdır.” şeklinde konuştu.

Büyükçekmece’de sahte seçmen yaratıldığı iddiasını ileri süren AKP adayı Mevlüt Uysal ve AKP’nin Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un konuya ilişkin açıklamalarının ardından dün sabah erken saatlerde binlerce polis İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde operasyon başlatmıştı.

Belirlenen adreslere, ellerindeki evraklarla giden polisler, seçim öncesi ilçeye adres kaydı yaptırdığı iddia edilen kişilerin belirtilen adreslerde oturup oturmadığı kontrol ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.