Kıdem Tazminatı Kaldırılıyor, Bireysel Emeklilik Sistemi Zorunlu Hale Getiriliyor

0
1315

Ekonomi Bakanı ve Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, “Ekonomide Reform Paketi” adını verdikleri programı açıkladı.

Berat Albayrak’ın açıkladığı programa göre, Bireysel Emeklilik Sistemi çalışanlar için zorunlu hale getirilirken, Kıdem Tazminatı ve İşsizlik Fonu’nda biriken milyarlarca lira ise kamu ve özel sektörün yararlanacağı şekilde değerlendirilecek.

Albayrak, yargı reformu olmaksızın yabancı yatırımcının ülkeye gelmeyeceğini, önümüzdeki dönemde yargısal reform beklediklerini, ayrıca Ağustos ayında açıklayacakları Ekonomi Master Planı ile finans sisteminde yapısal değişikliklere gidileceğini duyurdu.

“Mali disiplinden vazgeçmeyeceğiz. Bir kısım sektörlere vergi teşvikleri sağladık.” diye konuşan Bakan Albayrak’ın açıkladığı ekonomi planı, işçi sendikalarının da tepkisini çekiyor.

Sendikalara göre program, çalışanların kazanımlarını törpülerken, özel sektöre alan açmayı hedefliyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yapılmak istenilenin işçi ve emekçilerin kıdem tazminatına, kazanılmış ekonomik ve sosyal haklarına göz dikmektir, buna izin vermeyeceğiz, dedi.

Açıklamasında, yerel seçimlerde AKP’nin aldığı büyük yenilgiye rağmen, güvenoyu tazeledik, diyerek, seçimlerden AKP hükümetinin başarıyla çıktığını iddia eden Albayrak, “Türkiye bir kez daha seçim dönemini geride bıraktı. Adeta demokrasi şöleni olarak başarını bir şekilde çıktı. Cumhur İttifakı vatandaşlarımızdan güçlü bir güvenoyu almıştır. Türkiye’nin önünde 4,5 yıllık seçimsiz bir dönem vardır. Reform süreci 4,5 yıl boyunca devam edecektir.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.