Erdoğancı Vatan Partisi’nden Beklenen Tavır: Libya’ya Tezkereye Evet Diyoruz…

0
766

Erdoğancı Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, yaptığı yazılı açıklamaya, Libya’ya asker gönderilmesi evet dediklerini ama bir şartları olduğunu belirtti. Perinçek, “Vatan Partisi olarak, Libya’ya asker gönderme önerisine şartlı destek veriyoruz. Hükümetimizin Libya’ya asker gönderme girişimini Rusya, Suriye ve Mısır ile işbirliğiyle tamamlamasına yönelik çalışmalarla birlikte yürütmesini bekliyoruz. Meclise sunulacak Tezkere’nin bu gerekçelerle işlenmesi yerinde olacaktır” diyerek Erdoğan’ın İhvancı yaklaşımına; Türkiye’nin ulusal çıkarları temelinde destek veriyormuş gibi görünmeye çalışıyor.

Perinçek’in tezkereyle ilgili açıklamasındaki kısım şöyle: 

“Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğindeki Türkiye Hükümetinin de Libya mevzilerine Karadeniz’den Umman Denizi’ne uzanan bir strateji içinde bakmasına ihtiyaç vardır. Bizi Libya’da yalnız bırakacak bir sürecin kapısını açmak yerine, Libya’da ABD ve İsrail’i yalnız bırakacak bir strateji izlemeliyiz. Asker yollamak, o zaman başarı getirecektir. Aksi halde ABD’nin tuzağına düşme tehlikesi dahi vardır.

Bu nedenle Libya’ya asker gönderme konusu, Doğu Akdeniz’deki ittifak birikimimizi oluşturan öncelikle Rusya, Suriye, İran ve Mısır ile ortak strateji ve siyasetler oluşturma girişimleriyle birlikte ele alınmalı ve yürütülmelidir. Meclise sunulacak Tezkere’nin bu gerekçelerle işlenmesi yerinde olacaktır.

Vatan Partisi olarak, Libya’ya asker gönderme önerisine şartlı destek veriyoruz. Hükümetimizin Libya’ya asker gönderme girişimini Rusya, Suriye ve Mısır ile işbirliğiyle tamamlamasına yönelik çalışmalarla birlikte yürütmesini bekliyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.