İYİ Parti “Libya Tezkeresi” Kararını Açıkladı

0
808

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Libya tezkeresine “hayır” diyeceklerini açıkladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Libya tezkeresi hakkında partisinin aldığı kararı açıklayarak, “Yanlış, sakıncalı olduğunu, bir Arap savaşının Türkiye’ye fayda getirmeyeceğine kanaat getirdik. Hayır oyu vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Meral Akşener açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Libya’da Türkiye ilki gücün arasında arabuluculuk yapması doğrudur ama asker göndermesi o iç savaşın bir diğer alanında taraf olmasını doğru bulmadık. Başkanlık divanımız milletvekillerimize bu konuda bir tavsiye kararı bildirdi. Oy birliğiyle bu tezkereye İYİ Parti olarak ‘hayır’ oyu vermeye, bunun milli güvenliğimizi tehdit altına alacağımıza dair ‘hayır’ oyu vereceğimizi söylemek isterim. Bütün bunların sebebi Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemidir. Bugün bir kere daha anladık ki kuvvetle anladık ki Türkiye’nin iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmekten başka çaresi yoktur.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun partilere yaptığı tezkere ziyaretlerine de değinen Akşener, “Ziyaretinde kendisine şahsen hem ben hem de Ümit Özdağ, Musa Dervişoğlu, Ahmet Erozan’ın katıldığı bir toplantı yaptık. Bu arkadaşlarımız tek tek soru sordular. Önemli bir soru vardı çerçevesi nedir? Bu ucu açık bir tezkere midir? Sayın Bakan’ın verdiği cevap ‘evet’ oldu. ‘Buna yönelik tedbir alınmışmıdır’ ikinci, soruydu. Erdoğan’ın canı istediği gibi davranış tavır ve içine girebileceği yetkilerin kendisine verildiği bir tezkere olarak değerlendirdik.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.