Erdoğan’ı protesto etmek isteyen Mersinli esnaf gözaltına alındı: “Bu bir Erdoğan soygunudur”

0
328

Mersin’de esnaflık yapan Oktay Avcu, hükümetin ekonomi politikalarını ve Erdoğan’ı protesto için yapmak istediği açıklamaya izin verilmeden gözaltına alındı.

Oktay Avcu, üzerinde “Bu bir Erdoğan soygunudur” yazılı yelek giyerek basın açıklaması yapmak istedi. Polis, Avcu’yu basın açıklaması yapacağı PTT önüne gelmeden durdurdu, yeleğine ve basın bildirilerine el koydu. Avcu, basın açıklamasını yapamadan gözaltına alındı.

Birgün gazetesinden Abidin Yağmur’un haberine göre, Oktay Avcu, PTT Bank’tan çektiği kredinin faizine dikkat çekmek için Mersin Merkez PTT’den önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a faks çekeceğini ardından yüksek faizler hakkında basın açıklaması yapacağını duyurdu.

Avcu protestosunun duyurusunda şu sözlere yer verdi: “Erdoğan’a dün esnafın sesi olarak kasa fırlattım, artık her yer korkmuyoruz dedim. Bugün ülkemdeki yasal faiz soygununun belgelerini, atıyorum. Hatta fırlatıyorum, Erdoğan’a fırlatıyorum. PTT bank tarafından aylık yüzde 5 yasal faizle vatandaş nasıl soyulur konulu basın açıklaması metni belgeli olarak, onaylı ödeme planı dahil, muhabir arkadaşlara dağıtılacaktır. 44 bin lira kredi çektim 116 bin TL geri ödemesi var, tefeci faizi de ancak bu kadar olur”

Avcu, gazetecilere bildirdiği saatte Merkez PTT’de olmak üzere yola çıktı ancak basın açıklamasından haberdar olan polis, Avcu’yu basın açıklaması yapacağı yerden yaklaşık 50 metre mesafede durdurdu. Avcu’nun PTT önüne gitmesine engel olan polisler önünde “Bu bir Erdoğan soygunudur” “Dün Erdoğan’a kasa fırlattım şimdi Erdoğan’a yasal soygunun belgelerini atıyorum” yazılı yeleği Avcu’nun üzerinden zorla aldı.

Yeleği polislere vermek istemeyen Avcu ile polisler arasında kısa süreli bir çekişme yaşandı. Demokratik bir şekilde eylem hakkını kullanmak istediğini söyleyen Avcu polislere, “Görevinizi kötüye kullanıyorsunuz. PTT’den kredi çektim aylık yüzde beş faiz uyguladılar” diye tepki gösterdi.

Avcu, haziran ayında cumhurbaşkanını eleştiren pankartları işyerine asmak isterken polisler tarafından gözaltına alınmış ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla hakkında dava açılmıştı. Bir gün gözaltında tutulup çıktığı mahkemede denetimli serbestlik koşuluyla serbest bırakılan Avcu, 7 Haziran’da iktidarın yanlış ekonomi politikaları ve ekonomik kiriz sebebiyle iflas ettiğini açıklamış ve dükkanını davul zurnayla kapatıp iktidara tepki göstermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.