Erdoğan’ın “çılgın projesi” Kanal İstanbul’un imar planları iptal edildi

0
138

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “çılgın projesi” Kanal İstanbul planlarının 1, 2 ve 3. etabına ait projelerin iptal edildiği ortaya çıktı.

Projenin 1, 2 ve 3. etabına ait değerli deniz manzaralı arazileri alınıp yerine yolu bile olmayan yerler verilmek istenen mülk sahipleri planlana itiraz etmesi üzerine, mahkemeden gelen karar metninde projenin iptal edildiği öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine göre, 2022/1305 karar numarası ile mülk sahiplerine gönderilen yazıda projenin 26 Temmuz 2022’de sessiz sedasız iptal edildiği belirtilirken şu ifadeler yer aldı:

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü’nün 26.07.2022 tarih ve E.4178254 sayılı ‘Olur’u ile de dava konusu işlemin kaldırılmasına karar verildiği anlaşıldığından, bu haliyle dava konusu taşınmaza yönelik imar uygulaması işleminin iptal edilmesi nedeniyle işbu dava hakkında konusu kalmadığından karar verilmesine yer olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.”

Davacıların avukatı Birsen Baraz, 7 etaptan oluşan Kanal İstanbul projesinin iptal edilen kısımlarını dava ile öğrendiklerini belirterek şunları söyledi:

“Yenişehir Rezerv Yapı Alanı 1, 2, 3 etap planlama sahasına ilişkin imar uygulaması işleminin iptali talebi ile idare mahkemesine dava açtık. Dava devam ederken parselasyon çalışmaları ve imar uygulamaları ile ilgili çok fazla itiraz olduğu görüldü. İtirazlar sonucunda bakanlık tarafından 4 Temmuz 2022’de verilen ‘makam oluru’ ile dava konusu imar uygulaması işlemine dahil bir kısım alanların imar uygulaması sınırlarından çıkarılması nedeniyle parselasyon planının bütüncül olarak değişmesi gerekliliği ortaya çıktı. Belirlenecek yeni düzenleme sahasına göre parselasyon planının yeniden yapılmasına karar verildiği bakanlık avukatı tarafından mahkemeye bildirildi. Mahkeme tarafından iptali talep edilen imar uygulaması ile ilgili hukuki durum ortadan kalktığından davanın konusuz kaldığı belirtilerek bu konuda bir karar verilmesine yer olmadığına karar verildi. Biz de planların iptal edildiğini bu karar ile öğrendik”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.