Erdoğan’ın “Patlatırlar Enseni” Sözlerine Gazeteci Örgütlerinden Tepki

0
1247

Bir süredir meydanlarda Fox TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal hakkında konuşarak, “yargıyı göreve çağıran” ve son olarak da “Portakal mıdır mandalina mıdır, haddini bilmezsen, bu millet patlatır enseni!” sözleriyle Portakal’ı hedef gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gazeteci örgütlerinden tepki geldi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamada, “Tehditle, şiddetle gazetecileri ve toplumu baskı altına almaya çalışmak güç değil acizlik göstergesidir. Sayın Cumhurbaşkanı, gazetecileri hedef göstermeyiniz. Yurttaşları bölmeyiniz, kutuplaştırmayınız. Bir seçim kazanmak için ülkeyi ateşe atmayınız.” ifadelerine yer verdi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği de “Fatih Portakal, bizzat ülkenin başındaki en yetkili kişi tarafından açıkça tehdit edilmiştir. Gazeteciler üzerinden siyaset yapanlar, bir an önce bu yanlıştan dönmelidir. Aksi takdirde Fatih Portakal’ın başına gelebilecek herhangi bir olumsuzlukta, talimatın adresi bellidir.” açıklamasında bulundu.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, “Geçmişte Hrant Dink örneğinde yaşadığımız gibi Fatih Portakal’ın canına kast edilirse toplumda bağımsız durması beklenen ve vicdanları rahatlatması beklenebilecek kişi olarak Sayın Cumhurbaşkanı ne gibi bir söyleme sığınacak. Toplumsal kutuplaşmayı tehlikeli şekilde provoke eden bu sorumsuz söylemlere son verilmesini bekliyoruz.” dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan Mustafa Kuleli ise, “Erdoğan Fatih Portakal şahsında Türkiye medyasına ve toplumuna ‘Ben şiddetle sizi bastırırım. Kimse bana bir şey söyleyemez, sokağa çıkamazsınız’ mesajı veriyor. Her şeyden önce birkaç yeri düzeltmek lazım… Birincisi, sokağa çıkmak, eylem yapmak, protesto düzenlemek haktır. Bu evrensel doğruları Erdoğan’a tekrar tekrar hatırlatmaya devam edeceğiz. İkincisi, açık ki Erdoğan ‘Savcılar harekete geçecektir’ dediğine göre, yargının üzerinde olduğunu düşünüyor.” ifadelerini kullandı.

Fatih Portakal, 10 Aralık akşamı ana haber bülteninde Sarı Yelekliler eylemleri hakkında konuşurken, “Hadi bakalım barışçıl bir eylemle zamları, doğalgaz zamlarını protesto edelim. Hadi bakalım, yapalım. Yapabilecek miyiz? Kaç kişi çıkacak korkudan endişeden sokağa? Kaç kişi çıkar sokağa Allah aşkına söyler misiniz? Bireysel ve toplumsal muhalefeti baskı altına almaya ve yıldırmaya çalışıyorlar. En doğal hak ama uygulanamıyor. Fransa olmuş, Türkiye olmuş çok da fark etmiyor açıkçası.” ifadelerine yer vermiş ve yandaş medya tarafından “halkı sokağa çıkmaya kışkırttığı” gerekçesiyle hedef gösterilmişti. Bunun üzerine Fatih Portakal hakkında çok sayıda suç duyurusunda da bulunulmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.