Yandaş basın şaşırtmadı: AKP’liler sayım kurulunu bastı, Star ve A Haber CHP’yi hedef aldı

0
1317

Türkiye’de sayım işlerinin devam ettiği tek ilçe olan Maltepe’de İlçe Seçim Kurulu’nun Sandık Sayım Kurulu sayısını arttırarak sayımı hızlandırmak istemesine karşı çıkan MHP ve AKP’lilerin sayım alanına topluca girerek çalışmaları durdurması kameralara yansımıştı.

Maltepe İlçe Seçim Kurulu’nda yaşananlar, İl Seçim Kurulu heyeti tarafından kayıt altına alınan tutanağa da yansıdı. Tutanakta AKP ve MHP İlçe başkanlarının beraberlerinde getirdikleri adamlarla birlikte, zorla sayım işlemini durdurdukları vurgulandı.

Söz konusu ‘baskın’ cep telefonu ile çekilen görüntülerle ve YSK heyetinin resmi tutanağında bütün ayrıntılarıyla anlatılıp, AKP ve MHP’li grubun saldırısını teşhir etmesine rağmen yandaş basın yaşanan olaydan CHP’yi sorumlu tuttu.

Tutanakta,“Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ilçe başkanları bağırarak ve beraberlerindeki çok sayıda kişilerle birlikte sayım işleminin yapıldığı salona girip çalışma ortamını engellemeleri, sayım için görevlendirdikleri parti gözlemcilerini geri çağırarak dışarı çıkartmaları, kargaşa ve kavga ortamı yaratmaları nedeniyle YSK’nın kararları doğrultusunda yeniden sayım işlemine 13/04/2019 tarih ve saat 08:30’a kadar ara verildiği, bu olaylar göz önüne alınarak, bundan sonraki çalışmaların selameti açısından;

1)Yeniden sayım işlemi yapılan Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde bulunan Galeri A salonuna terminallerde sayım esnasında gruplara gözlemci sıfatıyla siyasi partiler tarafından bildirilen kişiler ve sadece siyasi partilerin 2’şer kişi milletvekili dışında başka hiçbir kimsenin alınmamasına,

2)Salon girişinde bulunan boş camlı alan önüne her siyasi partiden en fazla 3 kişinin bulundurulmasına ve bu alana çay kavhe ve yiyecek içecek teşkilatının kurulmamasına,

3) Kararın gereğinin yapılması için Maltepe Kaymakamlığına, İlçe Emniyet Müdürlüğüne, siyasi partilere gönderilmesine karar verildi”ifadelerine yer verilmesine rağmen CHP’yi millet iradesine saygı duymamakla suçlayan A Haber ve Star Gazetesi’nin haberi sosyal medyada AKP’liler tarafından defalarca paylaşıldı.

İstanbul Maltepe’de devam eden oy sayım işlemlerinde hızlandırma kararının alınmasının ardından AKP’li ve MHP’lilerden oluşan bir grup Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’ndeki sayım işlemlerinin yapıldığı salonu basmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.