Avrupa Basını Seçim Sonuçlarını Yorumladı: Erdoğan Sonuçları Kabul Etmeli

0
1395

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, birçok il ve ilçede seçim sonuçlarına “taktiksel” itirazlarda bulunarak sonuçların açıklanmasının geciktirilmesi Avrupa basınında da geçtiğimiz haftanın önemli başlıkları arasında yerini aldı.

Diyarbakır Bağlar Belediyesi’nin AKP’ye verilmesi, Ahmet Türk’ün mazbatasının verilmesinin geciktirilmesi, İstanbul Büyükçekmece ve Maltepe’de yaşanan son gelişmelerin Avrupa’daki yansımasını yorumlayan gazeteci Zeynel Lüle, Almanya ve Fransa basınında öne çıkan değerlendirmeleri aktardı.

Gazeteci Zeynel Lüle’nin verdiği bilgilere göre, AKP’nin, kaybettiği seçimi sandık kurulları yoluyla geriye alma çabası Avrupa basınında da tepkiyle karşılandı.

Almanya basınının önemli yazarları, iktidar bu seçimleri kaybettiği için sonuçları kabul etmiyor, şeklinde değerlendirmelerde bulunuyor, diyen gazeteci Lüle, AKP’nin kendilerini zor duruma soktuğu için kabul etmediği bu sonuçların daha ağır bir şekilde geri dönme ihtimalini göz önüne alması gerektiğini ifade etti. 

Alman basınında öne çıkan kanının, seçim sonuçlarını kabul etmeyen iktidarın bu tavrı, gelecek seçimlerde vatandaş tarafından daha büyük bir tepkiyle karşılanabilir şeklinde ifade edildiğini belirtti. 

Fransız basınında ise Erdoğan’ın islamcı siyaset sayesinde doksanlı yıllarda belediyeyi kazandığını, o günden bu yana halkın desteğini aldığını fakat son ittifakıyla beraber yürüttüğü dönemin ise kabul görmediğine dair yorumlara rastladığını aktaran Lüle, seçim sonuçlarının AKP tarafından kabul görmeyişi genel olarak Avrupa basını tarafından tepkiyle karşılandı, dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.