ERDOĞAN’IN PROPAGANDA GEZİSİ: ERDOĞAN VENEZUELA’DA “DEVRİMCİ” OLDU. MADURA MALAMAT ETTİ

0
1979

Hükümet yanlısı medya Erdoğan’ın Venezuela ziyaretini iftiharla sunuyor. Propaganda haberlerin en çok öne çıkan kısımlarından birisi Venezuela başkenti Caracas’a cami yaptırma kararı oldu. Erdoğan’ın Venezuela başkentine cami yaptırmak için Venezuela Devlet Başkanı Madura’dan arazi istediği ve Madura’nın da bu isteği kabul ettiği bildirildi. Medya Erdoğan’ın bu cami kararı ile İsrail zulmü karşısındaki Filistin davası ile dayanışma arasında bağ kurmasını duyurdu.

Haberlerde Erdoğan’ın Bolivarcı anti-sömürgeci devrimci geleneğin savunucusu olduğu imajı da iletildi. Medya Erdoğan’ın Venezuela’yı ziyareti sırasında yaptığı konuşmada Venezuela’nın sadece kendi toprakları içinde değil dünya genelinde Bolivarcı geleneği el üstünde tuttuğunu belirttiğini ve şunları söylediğini bildirdi:

“Başkan Chavez’in başlattığı dünyadaki mazlum ve mağdurlarla dayanışma politikası kıymetli dostum Maduro tarafından sürdürülmektedir. Bugün Venezuela Filistin davasının en güçlü destekçileri arasındadır. Sayın Maduro İsrail’in Kudüs’e ve Filistinli kardeşlerimize yönelik saldırıları karşısında İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak düzenlediğimiz zirvelere Bağlantısızlar Dönem Başkanı olarak katılmış ve orada bizim de düşüncelerimizi aynen paylaşmıştır. Venezuela’nın bu asil tavrının belli ülkeleri işgal ve sömürüden beslenen çevreleri rahatsız ettiğini de çok iyi biliyorum. Bu çevrelerin son dönemde işi Sayın Maduro’nun canına kastetmeye kadar vardırmalarının sebeplerinden birisi de budur. Ancak hiçbir baskı, hiçbir kalleş eylemi, hiçbir tehdit ve şantaj Venezuela halkının iradesini pranga vurmak suretiyle kontrolü altına alamayacaktır. Simon Bolivar’ın iki asır önce bu topraklarda yaktığı özgürlük ateşini de söndüremeyecektir.”

Venezuela hükümeti Erdoğan’a. El Libertor nişanı ve Bolivar kılıcının repliğini verince Erdoğan, “Gerek bu devlet nişanı gerekse Simon Bolivera’nın bu kılıcının replikası şahsım ve milletim olarak bizlerde unutulmaz bir hatıra olarak kalacaktır. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerek orijinal gerekse replika olarak şöyle 50’ye yakın kılıç var, bir tanesi de Simon Bolivar’ın kılıcı olacaktır.” demiş.

Ziyarette Venezuela Bolivar Üniversitesi’nde Mustafa Kemal Atatürk kürsüsü, Ankara Üniversitesinde de Simon Bolivar kürsüsü kurulması kararı alındığı öğrenildi.

Erdoğan Venezuela ile Türkiye arasında geçtiğimiz yıl 2017’de 154 milyon dolar civarında olan ikili ticaret hacminin 2018’in daha ilk 9 ayında 1 milyar doları bulduğunu söyledi.

Bu gösterilerin Erdoğan’ın kısa vadede yerel seçim, daha uzun vadeli olarak ise Halife olma planlarına hizmet ettiği düşünülüyor.

Ülke kaynaklarının iktidar yanlısı kapitalistlerin zenginleşmesine sunulduğu Türkiye’de İstanbul’a 3ncü havaalanı yapımı sırasında bugüne kadar 50’yi aşkın ölümlü iş kazasında çok sayıda işçinin öldüğü belirtiliyor. Bu havaalanı inşasında Erdoğan yanlısı firmanın usülsüzlük yaparak çok büyük ölçüde aşırı karlar sağladığı ve havaalanı inşasının Erdoğan’ın propaganda amaçlarına hizmet ettiği ileri sürülüyor. Halifelik yolunda atılan büyük propaganda adamlarından birisi ise Çamlıca Camii inşaatı gösteriliyor. İstanbul’un her yerinden görülecek şekilde Çamlıca Tepesi’ne inşa edilen cami 37.500 kişilik kapasitesi ile Türkiye tarihinin en büyük camisi olacak. İstanbul’un çok az sayıda kalmış yeşil alanlarından Çamlıca’nın iktidar tarafından kendi taraftarlarına yağmalatıldığı da çok dile getirilen fakat az dikkat çeken hususlar arasında.

Bolivar kimdir ?

1783 yılında doğan Simon Bolivar Latin Amerika’nın kurtuluşu için İspanyollara karşı uzun yıllar savaşmış bir devrimci liderdir. Bolivar 1821 yılında içinde Venezuela, Ekvador, Kolombiya, Panama ve Peru’nun bulunduğu, o zamanlar Büyük Kolombiya olarak adlandırılan bölgeyi İspanyol sömürgesinden kurtardı ve ilk başkanı oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.