Erdoğan’ın yardım kampanyasına MHP’li seçmen, AKP’li seçmenden daha fazla ilgi göstermiş

0
668

Her ay 2 defa düzenli şekilde anket gerçekleştiren İstanbul Ekonomi Araştırma Merkezi, Nisan ayına ilişkin yaptığı anket sonucunu açıkladı. Ankete göre Erdoğan’ın, başlattığı yardım kampanyasına MHP’li seçmenlerin  AKP’li seçmenden daha fazla ilgi gösterdiği ortaya çıktı. 

Koronavirüs salgınının ardından 10 Nisan’da ilan edilen ilk sokağa çıkma yasağından hemen sonra yapılan araştırmada yurttaşlara; partilerin oy oranı, liderlerin güvenilirlikleri, belediye başkanlarının performansı, koronavirüsün günlük yaşama etkileri ve Sağlık Bakanlığı’nın günlük olarak açıkladığı koronavirüs vaka ve ölüm sayılarına birçok soru yöneltildi.

İstanbul Ekonomi Araştırma Merkezi’nin anketine göre, AKP yüzde 7 oy kaybederek yüzde 35.8’e geriledi. Yine aynı anketin ‘Liderlerin Başarı Puanı’ sıralamasında neredeyse her lider düşüş yaşarken, en çok düşüş gösteren AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu.

Anketin dikkat çeken bir başka sonucu ise korona virüs salgını hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaların güvenilirlik oranı. Ortalama olarak ankete katılanların yüzde 62.2’si verileri güvenilir bulurken, AKP seçmeninde bu oran yüzde 73.2 olarak çıkıyor. Ancak AKP seçmenini yüzde 26.8’inin açıklanan rakamlara inanmadığı da anketin çarpıcı sonuçlarından biri.

MHP seçmeni Erdoğan’a AKP’li seçmenden daha çok güveniyor 

Erdoğan’ın ‘Biz bize yeteriz’ sloganı ile başlattığı yardım kampanyasına destek yüzde 50.4 oranında çıktı. Ankette ortaya çıkan bir diğer önemli sonuç ise yardım kampanyası konusunda seçmenlerin tercihi oldu. “İhtiyaç sahiplerine yardım etmek için nereyi tercih edersiniz?” sorusuna AKP seçmeninin yüzde 14.8’i ‘Cumhurbaşkanlığı kampanyası’ yanıtını verirken, MHP seçmenleri arasında bu oran yüzde 31.5 çıktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.