Koronavirüs emekçileri vuruyor: 270 bin iş yeri kapandı, 1.5 milyon işçi işsiz kaldı

0
762

TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) yayınladığı raporda koronavirüs nedeniyle 270 bin işletmenin kapandığını, 1.5 milyon işçinin işsiz kaldığını, 2 milyon işçinin ise ücretsiz izne çıkarıldığını belirtti.

TMMOB MMO, Nisan ayı raporunu yayınladı.

MMO tarafından yayımlanan rapora göre, salgında 270 bin iş yeri kapandı. Ayrıca 1,5 milyon kişi işsiz kaldı, 2 milyon kişi ücretsiz izne çıkarıldı. Raporda, salgın öncesinde işsizliğin 4,5 milyon kişi ile yüzde 14 olduğu hatırlatılırken, bu sürecin en az 10 milyon yeni işsize neden olacağı ve bu nedenle işsizliğin yüzde 30’a çıkacağı belirtildi.

Rapordaki diğer değerlendirmelerse şöyle:

”Endişe veren, işsiz kitlenin çok azına İşsizlik Sigortası ile dokunulması. Sadece İşsizlik Sigortası ile yeni çıkarılan ücretsiz izinlilere günlük 39 TL’lik ödemenin dışında, işini kaybedenler herhangi bir sosyal devlet korumasından mahrum durumda.

Salgının bedelinin daha az olması için merkezi yönetimin ücret düşürmeksizin destek/ ödeme yükümlülüğünü üstlenerek ücretli izinli olarak tüm çalışan nüfusun (zorunlu stratejik işyerleri ve üretim alanları dışında) korunması ve işsizlere nakit desteği verilmesi yoluyla toplumun tamamının tam karantinaya tabi tutulması gerekiyor.”

Analizde ayrıca, “Salgının bedelinin daha az olması için merkezi yönetimin ücret düşürmeksizin destek/ ödeme yükümlülüğünü üstlenerek ücretli izinli olarak tüm çalışan nüfusun (zorunlu stratejik işyerleri ve üretim alanları dışında) korunması ve işsizlere nakit desteği verilmesi yoluyla toplumun tamamının tam karantinaya tabi tutulması gerekiyor” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.