Eski istihbaratçı Enver Altaylı’ya 23 yıl hapis cezası verildi

0
382

Eski istihbaratçı Enver Altaylı, ‘siyasi ve askeri casusluk’ ile ‘FETÖ üyeliği’ suçlarından 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Eski istihbaratçı Enver Altaylı’nın yargılandığı dava sonuçlandı. Altaylı, ‘siyasi ve askeri casusluk’ ile ‘FETÖ üyeliği’ suçlarından 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Altaylı’ya, ‘siyasi ve askeri casusluk’tan 13 yıl 4 ay, ‘silahlı terör örgütü üyeliğinden (FETÖ)’ ise 10 yıl hapis cezası verildi. Davanın bir başka sanığı Mehmet Barıner de aynı suçlardan 21 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Hatırlanacağı gibi Altaylı’nın Alman vatandaşlığının da bulunması ve Türkiye’de tutuklu olması nedeniyle,  iki ülke arasında gerilime sebep olmuştu.

Enver Altaylı kimdir?

Eski istihbaratçı ve anti komünist olan Enver Altaylı, CIA’nın Türkiye yöneticisi Ruzi Nazar ile yakın çalıştı. Nazar onu MİT Müsteşarı Fuat Doğu’ya tavsiye etti, Doğu da MİT’e aldı. 5 yıl görev yaptıktan sonra ayrıldı. Daha sonra Almanya’da sonra Orta Asya’da ‘sivil toplumculuk’ adı altında birtakım faaliyetlerde bulundu. Altaylı ayrıca Alparslan Türkeş’e, Turgut Özal’a ve Süleyman Demirel gibi siyasetçilere danışmanlık yaptı. 

Sovyetlerin dağılmasıyla, Orta Asya cumhuriyetlerinin yeniden yapılanmasında görev aldı.  1990’lı yıllardan itibaren Gülen örgütünün Orta Asya’daki okullarıyla yakından ilgilenmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.