Esnaf kuryeye “torba”dan yüzde 15 vergi yükü çıkıyor

0
124

Bayramdan sonra Meclis’e gelecek yeni torba yasa ile birlikte “esnaf kurye” modeliyle çalışan motokuryelere yeni vergi paketiyle beraber yüzde 15 vergi yükü getirilmesi bekleniyor.

Tehlikeli çalışma koşulları ve süre baskısı altında çalışan motokuryelere bir de AKP’nin çıkaracağı yeni torba yasa vuracak. Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre yıllık kazancı 3 milyon TL’nin altında olan kuryelerden yüzde 15 oranındaki vergiyi bankalar tahsil edecek.

Vergi sistemindeki adaletsizliğe dikkat çeken Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Genel Başkanı Kenan Öztürk, “Motokuryeler günde 12-14 saat ve hafta sonu izinsiz bir şekilde çalışmak zorunda kalıyor. Bu yoğunlukta çalışmadıklarında ise ellerine asgari ücret kadar bile bir ücret geçmiyor” dedi. 

“‘Kimden ne kadar vergi alabiliriz?’ diye düşünüyorlar”

Uzun ve yoğun çalışma koşulları nedeniyle motokuryelerin iş kazası tehlikesinin arttığını söyleyen Öztürk, “Emekçiler geçim sıkıntısı nedeniyle Bağ-Kur ücretlerini bile yatıramıyor. Bu getirilen ek vergiyle beraber emekçiler daha fazla çalışmak zorunda kalacak. Ülkedeki açlık ve yoksulluk giderek derinleşirken bunun sorumluları emekçilermiş gibi ‘kimden ne kadar vergi alabiliriz?’ diye düşünüyorlar” ifadelerini kullandı.

“İktidar emekçinin çalışma koşullarını iyileştirmek yerine ‘Onlardan ne alabiliriz?’ düşüncesinde”

Vergi sistemi hayata geçerse şirketlerin hakedişleri çalışan yerine bankaya ödeyeceğini belirten Turizm Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası (TEHİS) Genel Başkanı Kubilay Çelik ise “Banka da yüzde 15’lik vergiyi keserek ücreti kuryelerin hesabına yatıracak. Bunu motokuryeler ‘işçi’ olarak çalışmadığı için yapabiliyorlar. Bir şirkette çalışan kuryeler için böyle bir uygulama olmayacak” dedi. 

“Esnaf kurye” modeliyle şirketlerin tüm sorumlulukları üzerinden attığını söyleyen Çelik, “Motokuryeler iş yetiştirme telaşı nedeniyle trafik kazalarında yaşamlarını yitiriyor. İktidar ise bunun önünde geçip emekçinin çalışma koşullarını iyileştirmek yerine ‘Onlardan daha fazla ne alabiliriz?’ düşüncesinin peşine gidiyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.