Ethem Sarısülük ve Mehmet Ayvalıtaş Mezarlarında Anıldı

0
1379

Foto: Evrensel Gazetesi

Gezi Direnişi sırasında Ankara Güvenpark’ta polis tarafından öldürülen Ethem Sarısülük ile İstanbul Ümraniye’de öldürülen Mehmet Ayvalıtaş mezarlarında yapılan anmalar ile anıldı.

Ankara’da Kurumlar adına ortak açıklamayı okuyan Nazife Çamalan, dağın, taşın, ağacın yağmaya açılmasıyla özdeşleşen vahşi politikalara dur demek için 5 yıl önce bir isyanın fitilinin ateşlendiğini söyledi. Gezi’nin, iktidarın toplumu istediği kalıplara dökmek için getirdiği yasaklara, koyulaştırdığı denetim mekanizmalarına ve kent meydanlarının emekçilere yasaklanmasına kadar birikmiş ne kadar öfke varsa hepsinin patlamasına yol açan bir çığlık olduğunu ifade eden Çamalan, Ethem Sarısülük gibi işçi ve emekçi çocuklarının direnişin en önünde yer aldığını dile getirdi.

İstanbul’da Mehmet Ayvalıtaş’ın anmasına ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) 1’inci bölge milletvekili adayı Erkan Baş ile Musa Piroğlu’nun yanı sıra birçok dernek ve grup katıldı. Anma saygı duruşuyla başladı.

Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş böyle bir ölümün herkese nasip olamayacağını belirterek, “Benim önceden bir oğlum vardı ama şimdi bu sayı milyonlara ulaştı. Türkiye’nin her yerinde oğlum var. Oğlumla ne kadar gurur duysam azdır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.