Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Sorumlusu Doğan Baran Hapsedildi

1
6867

Dergimizin ve Hareketimizin yiğit emekçisi Doğan Baran’ın İzmit’te tutuklanarak Kandıra F Tipi Cezaevi’ne konulduğunu öğrendik. Doğan arkadaş, Odak Dergisi’nde yayınlanan yazılardan dolayı çeşitli cezalar almaktaydı.

Arkadaşımız, geçtiğimiz yaz İspanya’da tutuklanan Hamza Yalçın ile dayanışma eyleminde

Doğan Baran arkadaş Hareketimizin en zor dönemlerinde Odak’a cesaret ve kararlılıkla sahip çıktı. O hem Odak dergisinde hem de mücadelenin çeşitli alanlarında aktif görevler yaptı. Dergimizin aktif yazarlarından ve sözcülerinden biri oldu. Onu son on yılı aşkın bir dönemde İzmit, İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlerdeki çeşitli öğrenci ve işçi eylemlerinde, devrimci kahramanların anılması eylemlerinde, Gezi Direnişinde, hapse düşen arkadaşlarla dayanışma eylemlerinde, faşist rejimi protesto eylemlerinde gördük.

Arkadaşımız Doğan, Ataşehir İşçileriyle Dayanışma Eyleminde

Doğan Baran Hareketimizin direnişçi geleneğini devralan ve fedakarca yürüten gurur duyduğumuz arkadaşlarımızdan biridir.
Doğan arkadaşın aldığı cezalardan birisi de, geçtiğimiz ayın başında dergimize verilen ve henüz kesinleşmemiş olan 1 yıl 8 ay hapis cezasıydı. O cezanın ardından arkadaşımızın Odak adına yazdığı açıklamayı aşağıda bir kez daha yayınlıyoruz:

“Odak Susmadı, Susmayacak!
Erdoğan ve onun iktidarı sarsılıyor. İçerisinde bulundukları durumdan nasıl kurtulacaklarının kaygısındalarken, kendini bilmez bir biçimde tüm muhalefete saldırıyorlar. Çöküş halindeler!
Türkiye’de Erdoğan karşısında net duran basın ve medya ise neredeyse parmakla sayılacak kadar azaldı. AKP sermayesi, tüm burjuva medya kuruluşlarını satın aldı. Muhalif ve demokrat kuruluşlara ise el koydu, hepsini bir bir kapadı.
Susturamadığı, kapatamadığı devrimci ve demokrat basın ve medya organlarını ise daha fazla baskılamaya, cezalandırmaya çalışıyor. Onlarca savcı, Erdoğan’ın elliden fazla avukatı, onca mahkeme bu işe ayrılmış durumda. Tek yaptıkları, işleri, muhalefeti susturmaya çalışmak.
Dergimiz Odak da bu saldırılardan nasibini alıyor. Bir yandan 28 yıllık yayın faaliyetimizi yılmadan ve aynı coşku ile tüm zorluklara rağmen sürdürmeye çalışırken öte yandan dergimiz ve yazarlarımız hakkında açılmış sayısız soruşturma ve dava ile mücadele ediyoruz. Daha dün hakkımızda açılmış üç dava duruşmasına katıldık. İtiraz hakkımızı kullanacağımız davalar sonucu 1 yıl 8 ay hapis cezası aldık.
1990 yılında yayın faaliyetine başladığımız ilk sayımızda “Bu vatan bizim! Emperyalistlere ve onların işbirlikçileri olan faşist ve gerici güçlere bu ülkede yer yok!, diyen yurtseverlerin öfkesini dile getirmek istiyoruz” demiştik. Sözümüzü vermiştik: “Emperyalizme, faşizme ve şovenizme karşı devrimci mücadele odağını yaratmak için yola çıktık. Türkiye solunun geçmişine ve bugününe alternatif devrimci hareketi yaratmak; böylece geçmişin devrimci geleneğini yaratıcı bir tutumla sürdürmek, onu daha ileriye götürmek istiyoruz. Sosyalizm yolunda Bağımsız ve Demokratik bir Türkiye için DİRENİŞ’in sesi olacağız.”
Aradan geçen 28 senede sayısız baskıya, operasyona maruz kaldık. İşkenceler gördük. Çalışanlarımız kaçırıldı. Okurlarımızın evleri basıldı. Onlarca yıllık cezalarla hapishanelere konulduk. Fakat ne mutlu ki DİRENİŞ geleneğimizi koruduk! Bundan sonra da ülkemizi ve halklarımızı savunmaktan tek bir adım dahi geri gitmeyeceğiz!
Tüm dostlarımızı, halkımızı bizimle dayanışma içerisinde olmaya çağırıyoruz. Odak susmayacak!”

Arkadaşımızın sözlerinin arkasındayız.
Odak Dergisi

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.