Eti Maden’de direnen işçiler kazandı

0
1302

Koronavirüs salgını sonrası işçi sağlığı ve yaşamı gözardı edilirken, işçiler de haklarını mücadele ile almaya devam ediyor.

Eti Maden işletmelerinde koronavirüs nedeniyle uygulanan çifte standartlı izin politikası işçilerin yaptığı eylem sonrasında geri çekildi.

Bandırma Eti Maden İşletme Müdürlüğü’nde çalışan binden fazla işçi ve memur koronavirüs önlemleri kapsamında izne çıkarıldı. Fakat beyaz yakalı memurlar ve işçiler arasında ayrım yapıldı. Memurlar idari izinli sayılırken işçilere zorunlu izin dayatıldı.

Bu karar üzerine işçiler, verilen izinlerin yıllık izin haklarından düşürülmesi dayatmasına karşı eylem yaptılar. Yüzlerce işçinin fabrikalarından çıkıp yürüyüş yapması üzerine işletme müdürlüğü geri adım atarak memurlarla birlikte işçilerin de idari izinli sayılacağını açıkladı.

Öte yandan aynı işletmedeki birçok işçinin ise hala salgına rağmen çalışmak zorunda bırakıldığı, işçilerin mesaisinin aynı biçimde devam ettiği belirtiliyor. “Stokların eşit değerin altına düşmesi” durumunda şu anda idari izne çıkarılan işçilerin de dönüşümlü olarak tekrar çağırılacağı ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.