FARC komutanı Jesus Santrich, Venezuela sınırında Kolombiya tarafından pusuya düşürülerek katledildi

0
486

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) liderlerinden Jesus Santrich, Venezuela sınırında pusuya düşürülerek katledildi.

2016 yılında yapılan barış anlaşmasından sonra FARC gerillalarının Kolombiya devleti ve ona bağlı paramiliter güçler tarafından katledilmesinin ardından imzalanan anlaşmanın başarısız olduğunu söyleyerek yeniden silahlanan “FARC-EP Segunda Marquetalia” bir açıklama yaparak Santrich’in sınırda Kolombiya askerleri tarafından pusuya düşürülerek katledildiğini duyurdu.

Açıklama yapan grup, Venezuela-Kolombiya sınırında Serranía del Perijá bölgesinde pusuya düşürüldüklerini, askerlerin uzun namlulu silahlar ve bombalarla saldırdıklarını ve Santrich’i öldürdükten sonra serçe parmağını keserek olay yerinden uzaklaştıklarını belirtti.

Santrich’in barış, sosyal adalet ve demokrasi içinde Yeni Bir Kolombiya düşlediği belirtilen açıklamada, “Santrich’in ölümü kibirli tiran Iván Duque’ü dizgininden boşalan halk öfkesinden kurtaramayacak” ifadelerine yer verilirken Kolombiya’da 20 gündür hükümete karşı protestolarını sürdüren halka Santrich’in de istediği gibi mücadeleye kararlılıkla devam etme çağrısında bulunuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.