Halkların Aşı İttifakı: Covid-19 aşısı en az 9 kişiyi dolar milyarderi yaptı

0
527

Halkların Aşı İttifakı (The People’s Vaccine Alliance) yaptığı açıklamada Covid-19 pandemisine karşı geliştirilen aşı çalışmalarının en az 9 kişinin dolar milyarderi olmasını sağladığını belirtti.

The People’s Vaccine Alliance (Halkların Aşı İttifakı) isimli kuruluş tarafından yayınlanan rapora göre Covid-19 aşılarından elde edilen karın, dünyada en az 9 kişiyi dolar milyarderi yaptığı ortaya çıktı.

Kuruluş, ilaç şirketlerinin aşı teknolojisi üzerindeki “tekel kontrolüne” son verilmesi çağrısında bulunurken şirketlerin patent hakkında vazgeçmeleri gerektiğini söyledi.

“Servetleriyle fakir ülkelerdeki insanlar 1.3 kez aşılanır”

Yayınlanan raporda, “Covid-19 aşıları sonrası oluşan dokuz yeni milyarderin toplam 19,3 milyar dolarlık (15,8 milyar Euro) net serveti var” denirken, “Bu servet, düşük gelirli ülkelerdeki tüm insanları 1,3 kez tam olarak aşılamaya yeter” ifadelerine yer verildi.

Koronavirüs aşılarının mülkiyet haklarına ve patentine son verilmesi için kampanya yürüten örgütler ve aktivistlerden oluşan bir ağ olan The People’s Vaccine Alliance (Halk aşı ittifakı), servet verilerinin Forbes zenginler listesine dayandığını söyledi.

“Aşı milyarderlerinin başında Uğur Şahin de var”

Raporda, yeni zenginlere ek olarak, mevcut sekiz milyarderin aşı uygulaması sayesinde servetlerine 32,2 milyar dolar eklediklerini belirtilirken yeni aşı milyarderleri listesinin başında Moderna CEO’su Stephane Bancel ve BioNTech CEO’su Uğur Şahin’in yer aldığının altın çizildi.

Diğer üç yeni milyarderin ise Çinli aşı şirketi CanSino Biologics’in kurucu ortakları olduğunun altı çizildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.