Ferhat Tunç Hakkında Yakalama Kararı Çıkarıldı

0
958

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” iddiasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanatçı Ferhat Tunç hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Büyükçekmece 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Ferhat Tunç katılmazken, sanatçının avukatı hazır bulunarak ek süre istedi. Mahkeme ise 4’üncü celse olmasına rağmen Tunç’un savunmasını yapmadığını belirterek, hakkında yakalama emri çıkarılmasına karar verdi.

Ferhat Tunç, 4 Mart’ta yaptığı açıklamayla, üretmeye bir süreliğine yurt dışında devam edeceğini belirtmişti.

Ferhat Tunç’un açıklaması şöyleydi:

“Hakkımdaki 2 yıllık hapis cezası kararıyla yetinmediler; düğmeye basılmış gibi ‘örgüt propagandası’ ve ‘örgüt üyeliği’ iddialarıyla çok sayıda yeni soruşturma ve davalar açtılar. Dahası hedef gösterdiler. Baskılarına, yalanlarına bir gün olsun taviz vermedim. Sanatçı kimliğim ile halka karşı sorumluluğumu bir gün olsun ayırmadım. Sesimle yaşadım ama o sesin ahengine de kendim karar verdim ve yine bir gün olsun pişman olmadım. Kimliğim, kişiliğim bana yoldaşlık arz eden bağlamam ve sesimle zor bir yolculuğa çıktım bugün; geride tırnaklarımla kazıdığım bir hayat, yaralı, yorgun bir ülke bırakarak. Düşünmeye, konuşmaya, üretmeye bir süreliğine yurt dışında devam edeceğim. Bir adım bile geri atmadan. Akıl ve vicdan bugün sessizliği bozmayı işaret ediyor. Bu zamanları hepimizin emeğiyle, mücadelesiyle en az zararla atlatabilir ve ardından rahat bir nefes alabiliriz. Birlikte yeniden hayal kurabilir ve yeniden kazanabiliriz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.