Ulaş Bayraktaroğlu, Nubar Ozanyan Ve Şimdi de Bayram Namaz

0
2910

Bayram Namaz’ın arabasına bomba konularak öldürülmesi düşündürücüdür. Bu olayı Kürt hareketinin gelişmesi süreci bağlamında ele almaya çalışacağız.

Kürt hareketi büyüdükçe milliyetçi politikalar zorunluluk halini alıyor. Hareket Türkiye solu ile ittifak yaparak ilkel milliyetçiliğe saplanmaktan kaçınmaya çalışıyor. Ancak süreç, Kürt hareketini, bölgede milliyetçi politikalar temelinde İsrail ve ABD’ye bağlanmaya zorluyor.

ABD emperyalizmi uzun vadeli politikasını Kürtleri Türkiye, Irak, İran ve Suriye rejimleri ile düşman etme üzerinde sürdürüyor. İsrail bölge ülkeleri içindeki karışıklıklara sürükleyerek, devletleri parçalayarak ve onları birbiriyle birleşemez hale getirerek sürekli kendisine alan açıyor. İsrail bu sayede son süreçte Kudüs’ü ve Golan Tepeleri’ni ilhak etti. İsrail ve ABD, Kürt hareketinin Suriye ile anlaşmasını engelliyor. Bölgede ABD emperyalizmi ile rekabet halindeki Rusya emperyalizmi ise Kürt hareketini bölge ülkeleriyle barıştırarak güçlenmeye çalışıyor.

ABD ile kavgalı görülen AKP rejimi aslında hala ABD-İsrail’in politikalarına hizmet ediyor. AKP rejiminin Ergenekon’a teslim olduğunu iddia eden liberaller AKP’nin Esad ile anlaşmaya yıllardır neden ısrarla yanaşmadığını açıklamak zorundadırlar. Erdoğan eğer Suriye ile anlaşsaydı sadece ABD ve İsrail’i kızdırırdı. Erdoğan ABD ve İsrail’e meydan okuyan insan değil mi? Erdoğan’ı ne engelledi ki Suriye ile anlaşmaya yanaşmadı?

Kürt hareketinin önder kadrolarına ve Kürt hareketi ile ittifak içindeki Türkiye sosyalist hareketinden seçkin kadrolara yönelik imha saldırılar ABD ile koordineli bir izlenim veriyor. Saldırıları IŞİD veya AKP rejimi eliyle yapılsa da sonuçta Kürt hareketi bu saldırılarla güçten düşürülerek ve Türkiye solundan izole edilerek milliyetçiliğe ve ABD yörüngesine kanalize ediliyor.

Kürt hareketinin mevcut liderliği ABD yörüngesine girmeyi kabul etmez. Mesela liderlik Suriye ile savaşmayı reddetti. Kürt hareketinin liderleri İran’la savaşmayı da kabul etmediler. Fakat mevcut liderlik imha saldırılarıyla etkisiz duruma getirilirse bu yöndeki baskılanma artacaktır.

Son yıllarda Kürt hareketinin seçkin kadrolarını birbiri ardına imha edilmesi ile Türkiye devrimci hareketinin yetiştirdiği lider kadrolardan Ulaş Bayraktaroğlu, Nubar Ozanyan, Gökhan Taşyakan ve Bayram Namaz gibi devrimcilerin Rojova’da ve Kürt bölgesinde hayatlarını kaybetmesi bu bakışla gözden geçirilmelidir.

BAYRAM NAMAZ ( BARAN SERHAT) SON YOLCULUĞUNA UGURLANDI.

23 Mart’ ta Heseke- Serekaniye yolu üzerinde aracına yerleştirilen bomba ile katledilen Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) MK Üyesi ve Rojava Temsilcisi Bayram Namaz (Baran Serhat) düzenlenen kitlesel bir tören ile Serekaniye’de son yolculuğuna uğurlandı.
  
27 Mart Çarşamba sabah saatlerinde  Serekaniye’deki Roj Hastanesi’nin önünde toplanan ve aralarında TKP ML/TİKKO, DKP/Birlik, DKB/BÖG ve SYPG temsilcilerinin de olduğu yüzlerce kişi sloganlar ve Namaz’ın yazdığı şarkıları seslendirerek cenazeyi aldılar.

Serekaniye şehitliğine taşınan Namaz’ın cenazesi YPG-YPJ ve QSD savaşçıları ile enternasyonal savaşçıların askeri töreniyle karşılandı.

Mezarlıkda yapılan anmadaki konusmalarda Bayram Namaz’in  ailesine ve yoldaşlarına taziye dilekleri iletildi, mücadelesine sahip çıkılacağı belirtildi.

Fransa Odak
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.