FIRAT’IN DOĞUSUNA YEREL SEÇİM SALDIRISI

0
1058

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fırat’ın doğusunda Kürt yönetiminde bulunan bölgelere askeri saldırı düzenleyeceklerini bildirdi. ABD yetkililerini hedef alan ifadeler kullanan Erdoğan “Oradaki IŞİD tehlikesi falan yoktur, IŞİD iddiası masaldır” dedi. ABD yetkilileri YPG bölgesine karşı harekat düzenlenmesinin kabul edilemez olduğunu belirtirken Erdoğan ABD’ye garantiler veren açıklamalar yapmıştı. Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Türk Savunma Sanayi Zirvesi’nde bu konuda şunları belirtti:
“Bizim ne Amerikan yönetimine ne de Suriye’deki Amerikan askerlerine yönelik bir husumetimiz bugüne kadar olmadı. Her şeye rağmen Amerika’yı, doğru zeminlerde buluşabilmemiz şartıyla gelecekte de birlikte yol yürüyebileceğimiz stratejik müttefikimiz olarak görüyoruz. Ülkemizin beka meselesi olarak gördüğümüz Suriye politikasındaki derin görüş ayrılıklarımızın gelecekteki daha büyük iş birliklerimizin önünde bir engel oluşturmasına izin vermemeliyiz. Bu anlayışla Fırat’ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içinde başlayacağımızı ifade ettik, ediyoruz. Hedefimiz asla Amerikan askerleri değildir, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarıdır. Bunun da altını özellikle çiziyorum”.

Bilindiği gibi Erdoğan hükümeti Suriye’deki dinci güçleri desteklemek amacıyla Suriye sınırını dinci çetelere açınca Suriye hükümeti bölgeyi Kürtlere bırakarak askeri güçlerinin önemli kısmını bu bölgeden çekmişti. Bir süre sonra ABD ve onun müttefiklerinin Fırat’ın Doğusunu işgal ederek “IŞİD’e karşı ortak mücadele” adı altında Kürtleri kendi kontrolüne almaya çalıştıkları görüldü. Suriye hükümeti PYD güçlerini ABD ile birlikte Suriye’ye ihanet etmekle suçlarken Kürt güçlerin bu konuda Suriye ile görüşmelere kapalı durmadıklarını gözleniyor.

ABD’nin İran’ı zor duruma sokmak için bir yandan onunla ticareti yasaklayan ekonomik tedbirler uygulamaya başlarken diğer yandan ise İran Kürtlerini ayaklandırmaya çalıştığı biliniyor. ABD’nin bu konuda Kürt hareketini sıkıştırmaya çalıştığı belirtilmekte. ABD makamlarının yakın dönemde Cemil Bayık, Murat Karayılan ve Duran Kalkan gibi PKK liderleri hakkında bilgi verilmesi için milyonlarca dolarlık ödüller koyması da bu doğrultuda değerlendiriliyor.

FIrat’ın Doğusuna askeri saldırı başlatılmasıyla birlikte CHP ile HDP’nin AKP’ye karşı birleşmesinin engellenmesinin ve hatta muhalefetin vatan haini ilan edilmesinin amaçlandığı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.