Okullarda Gerici Eğitim Uygulamaları Devam Ediyor

0
1048

AKP ve Saray’ın dindar ve kindar gençler projesi hız kesmiyor. Her gün okullardan bu amaca yönelik haberler gelmeye devam ediyor. 

20 Kasım’da Mevlit Kandili etkinliği adı altında, İstanbul Arnavutköy’de bulunan Alp İlköğretim Okulu’nda birinci sınıf öğrencilerine takke ve türban giydirilerek ilahi söyletildi.

Sol Gazetesi’nin haberine göre, olay öğrencilerden birinin velisinin durumdan rahatsız olup tepki göstermesiyle ortaya çıktı.

İki çocuğu aynı okulda okuyan velinin anlatımına göre, Mevlit Kandili etkinliğinin sorumlusu öğretmen okuldaki Kuranı Kerim dersine de girerek öğrencilerin ruh sağlığını olumsuz etkileyecek sözler sarf ediyor.

Öğretmenin öğrencilere “Sol elle yemek yersen şeytan da seninle yer.”, “Başın açık gezersen cehennemde yanarsın.” gibi sözler sarfettiğini, türban ve takke giymeden gelen öğrencilerin notlarını düşürmek ve sınıfta bırakmakla tehdit ettiğini belirtiyor.

Aynı okulda, 9 Aralık Pazar günü de “Sabah namazına gidiyoruz.” adıyla bir etkinlik düzenlendiğini ve 7. sınıf öğrencilerinin zorla namaza götürüldüğünü söyleyen öğrenci velisi, Kuranı Kerim dersi öğretmeninin “namaz etkinliği”ne gelmeyen öğrencilerin isimlerini aldığını belirtti.

“Kızım 7. sınıfta okuyor. Pazar sabahı sabah namazı için kayıt alınmış, kim gelecek kim gelmeyecek diye. Gelmeyenlere niçin gelmiyorsunuz denilmiş.” dedi.

“Din farklı bir şeydir, eğitim farklıdır. Din eğitimi almak isteyen imam hatibe gider zaten. Bir ilköğretimde bunun yapılması beni çok rahatsız etti” diyen öğrenci velisi, 7. sınıfta okuyan kızının bu baskılardan sonra okula gitmek istemediğini ve Kuranı Kerim dersine giren öğretmenden korktuğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde de İstanbul’da başka bir okulda Din Kültürü öğretmeni “Alevilerin yemeği yenmez.” demiş, öğrenciler ve öğrenci velileri tepki göstermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.