Fransa Cumhurbaşkanı Macron “daha zor olacak gelecek kış için hazırlanmalıyız”

0
149

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nın savaş çabalarını desteklemek için özel fon oluşturulması kararının alındığını duyurdu.

Emmanuel Macron, Çekya’nın başkenti Prag’daki gayriresmi AB Zirvesi sonrası yaptığı basın toplantısında, zirvede Ukrayna-Rusya savaşını ve enerji meselesini ele aldıklarını belirtti. Fransa’nın Ukrayna’ya askeri ekipman desteğini yenileyen Macron, ek CAESAR obüsleri gönderilmesine ilişkin bazı Avrupalı ortaklarıyla çalışmaya devam ettiğini söyledi.

“(Zirvede) Ayrıca Ukrayna’nın savaş çabalarını ve Rus saldırılarına karşı direnişi desteklemek için gerektiğinde en çok ihtiyaç duyduğu malzemeleri doğrudan sanayicilerimizden satın almasını sağlayacak özel fon oluşturma kararı aldık” diyen Macron, bu fonu ilk etapta 100 milyon avroyla donatacaklarını belirtti.

Avrupa Birliği’nin (AB) Rus gazına bağlılığının azaldığına da dikkati çeken Macron, AB’nin kullandığı Rus gazının toplam içindeki payının yaklaşık yüzde 30-35’ten bugün yüzde 7,5’e gerilediğini ifade etti.

“Daha zor olacak, gelecek kış için hazırlanmalıyız” diyen Macron, Avrupa’da özellikle elektrik ara bağlantılarını geliştirmeye devam etmeleri gerektiğini söyledi. Macron, birçok Fransız’ın araçlarının akaryakıt deposunu doldurabilme kapasitelerine ilişkin endişelerini bildiğini ve bununla ilgili hükümetin harekete geçtiğini belirterek, halktan panik yapmamalarını istedi.

Hakkında yasa dışı menfaat sağlamak suçlamasıyla soruşturma açılan Elysee Sarayı Genel Sekreteri Alexis Kohler’in görevde kalmasını savunan Macron, İtalya konusunda da yeni başbakan kim olursa olsun onunla çalışacağını sözlerine ekledi.

(AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.