Fransa’da 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nde hükümetin hazırladığı yeni göç yasa tasarısı protesto edildi

0
301

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü nedeniyle Fransa’nın başkenti Paris’te toplanan vatandaşlar, hükümetin hazırladığı yeni göç yasa tasarısını protesto etti.

Porte de Chapelle metro durağında toplanan göstericiler şehir merkezine doğru yaptıkları yürüyüşte hükümetin hazırladığı yeni göç yasa tasarısına tepki gösterdi. Yürüyüşte “Fransa, yasa dışı”, “Irkçılar, faşistler, sokaklarımızdan defolun” pankartları taşıyan göstericiler, “Belgesiz göçmenlerle dayanışma”, “Biz tehlikeli değiliz, göçmenler tehlikede” sloganları attı.

Düzensiz göçmenlerle daha fazla dayanışma çağrısında bulunan göstericiler, Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’e tepki gösterdi. Göstericiler, belgesiz göçmenlerin ülkede yasal şekilde ikamet etmesini sağlayacak resmi evraklar verilmesini talep etti.

Belgesiz göçmen Senegalli Abdoulaye Hotte, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 8 yıldır bu ülkede bulunduğunu ve inşaat sektöründe çalıştığını söyledi. Hotte, belgesiz göçmenlerin haklarının verilmesi ve herkes için özgürlük ve eşitlik talebiyle gösteriye katıldığını belirtti.

Fransa hükümeti, söz konusu tasarıyla, hakkında sınır dışı kararı olan göçmenleri “arananlar listesine” koymaya imkan verecek bir düzenleme getirmeyi hazırlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.