HDP ve MHP’nin ihraç ettiği meclis üyesi, Süleyman Soylu’nun katıldığı törenle AKP’ye geçti

0
319

Mardin merkez Artuklu ilçesinde 31 Mart 2019’da düzenlenen yerel seçimlerde HDP’den meclis üyesi seçilen ancak Eylül 2020’de HDP’den “ihraç edilen” Mehmet Carti, daha sonra katıldığı MHP’ye katıldı. MHP’den de ihraç edilen Carti, son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı törenle AKP’ye katıldı. 

31 Mart 2019’da düzenlenen yerel seçimlerde Mardin’in Artuklu ilçesinden HDP Meclis Üyesi seçilen ancak Eylül 2020’de HDP’den “ihraç edilen” Mehmet Carti, daha sonra katıldığı MHP’den de ihraç edildi. Carti, son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı törenle AKP’ye katıldı. Soylu’nun tebrik ettiği Mehmet Carti, “HDP’nin Kürtler’i temsil etmediğini gördüm. Ben istifa ettikten sonra onlar parti ile ilişiğimin kesildiğine dair açıklama yaptılar. Ben o zaman çıkıp açıklama yapmadım. Benim meclis üyeliğimden istifa etmem için baskı yaptılar. İstifa etseydim yedekteki HDP’li yerime gelecekti. O gelmesin diye istifa etmedim” dedi.

Ne olmuştu?

HDP, Eylül 2020’de Carti’nın ihraç duyurusunu yapmıştı. HDP yaptığı açıklamada Carti’nin seçildiği günden ihraç edildiği güne kadar meclis toplantılarına düzenli katılma konusunda eksik davrandığı, sorumluluğunu yerine getiremediği, kendisi ile görüşülmesine rağmen tutumunda ısrarcı olduğu belirtilmişti.

HDP’den sonra MHP’ye geçen Carti, MHP’den de ihraç edilmişti. MHP İl Başkanı Ferhan Bozkuş, konuyla ilgili Şubat 2022’de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Carti’nin, “Parti tüzüğü ve disiplinine aykırı davranışları” nedeniyle 10 Ağustos 2021’de ihraç edildiğini duyurmuştu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.