6 yaşındaki çocuğa istismarı ortaya çıkardığı için hedef alınan Soykan: “Korkmuyorum, yazmaya devam edeceğim”

0
225

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızına yönelik istismarı ortaya çıkardığı için sosyal medyada hedef alınan gazeteci Timur Soykan, “Korkmuyorum, yazmaya devam edeceğim” dedi.

Sözcü’den Fırat Fıstık’a konuşan BirGün yazarı Timur Soykan, “Bir iddianame söz konusu ve bir kadın 6 yaşından itibaren cinsel istismara uğradığını anlatıyor. Şimdi böyle bir durumda vicdanlı insanın vereceği refleks nedir? Vicdanlı ortalama bir insan, çocuğa bu yaşatıldıysa bunun ortaya çıkarılmasını ister. Ne siyaset ne ideoloji vardır. Bunların hepsinin dışındadır çocuk. Ama bakıyoruz bazı kişilerin ilk refleksleri tarikatlarını korumak oluyor. Bu kadar vahim iddia karşısında bile hem istismara uğrayan kadını hem de gazetecileri hedef alan bir anlayış görüyoruz. Bu çok karanlık bir zihniyet. İnsanın en geri noktası diyebilirim” ifadelerini kullandı.

Tarikatların kutsallaştırılarak eleştirilemez noktaya konulmasının istendiğini ve saldırılarla herkesin susturulmaya çalışıldığını ifade eden Soykan, “Elbette bu çok boş bir saldırı. Korkmuyorum, yazmaya devam edeceğim. Bu toplumun yüzde 70-80’i tarikatlar kapatılsın diyor. Ensar’dan Uşşaki tarikatı olayına kadar o kadar çok olay yaşadık ki tüm bu olaylara baktığımızda aynı karanlığı görüyoruz. Toplum da artık laiklik olmadığında nasıl bir karanlıkla karşı karşıya kalınacağının farkında.” şeklinde konuştu.

İki gündür çok fazla destek mesajı aldığını da belirten gazeteci Soykan , “Ülkenin aydınlık yüzü çok daha kalabalık. Tarikatlar dediğimiz, devlet içinde de örgütlenen bu yapılar sesi çok çıkan azgın bir azınlık” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.