“Hırsız-Katil…”

0
1495

Hırsız-Katil

”Hırsız-Katil” demek suç değildir, ceza verilemez!

Bir mahkeme daha kararını açıkladı: ”’Hırsız-Katil Erdoğan’ demek ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilir, suç teşkil etmez; ceza verilemez!”

Çanakkale’de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ”Hırsız-Katil” dediği için gözaltına alınan bir vatandaşa destek eylemi yapan gruptan, Komünist Parti üyesi bir kişiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle dava açılmıştı.

Hakkında soruşturma açılan eylemci, yargılandığı mahkemede, ”17-25 Aralık’ta yayınlanan ses kayıtlarından dolayı ‘Hırsız’, Gezi ve Soma’da yaşanan katliamlardan sorumlu olduğu için de ‘Katil’ dedim. Ve bu ifadelerimin düşünce hürriyeti kapsamında olduğunu düşünüyorum.” şeklinde ifade verdi.

Mahkeme ise, ”Hırsız-Katil Erdoğan” şeklinde slogan atmanın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, ”Hakkını kullanan kimseye ceza verilemez.” dedi ve beraat kararı verdi.

Daha önce de onlarca dava açılmış, kişilerin ”Hırsız-Katil Erdoğan” sloganı attıkları gerekçe edilerek, evleri basılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Eskişehir’de görülen benzer bir davada da yerel mahkeme beraat kararı vermişti. Üzerinde Erdoğan’ın resminin bulunduğu ve ”Diktatörler Sokakta Devrilirler” şeklinde ifadelerin yazılı olduğu pankartı açtıkları için, haklarında ”Cumhurbaşkanı’na Hakaret” iddiasıyla dava açılan ve yargılanan gençler, ”Siyasi eleştiri” yaptıkları belirtilerek mahkeme tarafından suçsuz bulunmuşlardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.