Fransa’da iklim ve doğa için yürüyüş

0
1191

İklim aktivistleri dün Fransa’nın birçok şehrinde iklim ve doğa için gösteri düzenledi.

Yüzlerce dernek, sendika ve sivil toplum kuruluşunun içinde yer aldığı ve sol partililer tarafından da desteklenen “Plus jamais ça” (Bir daha asla) kolektifinin çağrısıyla biraraya gelen on binlerce kişi, Paris, Strasbourg, Lyon, Marsilya, Bordeaux, Touloue, Nantes, Rennes ve Lille gibi birçok şehirde yürüyüş düzenledi.

Gösteriler, iklim krizi ile mücadele kapsamında geçtiğimiz hafta Ulusal Meclis’te kabul edilen ve Fransız Senatosu’nda başlayacak olan görüşmeler öncesinde gerçekleştirildi.

Paris’te République (Cumhuriyet) Meydanı’nda toplanan göstericiler, Macron Hükümeti’nin iklim politikasını eleştiren “İklim kanunu = beş yıllık sürenin başarısızlığı” pankartını taşıdılar.

Ulusal Meclis’te 77’ye karşı 332 oyla kabul edilen yasa tasarısı, Fransa’da karbon emisyonlarını 2030’da 1990 yılı seviyesine göre yüzde 40 azaltmayı hedefliyor. Aynı yasa tasarısında 2,5 saatten az yolculuklarda iç hat uçuşlarının kaldırılması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un iklim ile mücadelenin Anayasa’nın birinci maddesine yazılacağı yönünde verdiği sözün askıya alındığını savunan göstericiler, hükümet tarafından oluşturulan iklim yasasının yetersiz olduğunu belirtti.

Bastille Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kalabalık, hükümet aleyhine yazılı pankartlar taşıdı, sloganlar attı, bandolar eşliğinde dans etti. 

Hükümetin küresel ısınmaya ve iklim krizine karşı verdiği mücadelede  «bir adım ileri, üç adım geri» politikasını izlediğini belirten göstericiler, doğayı korumak, küresel ısınmanın önüne geçmek için kapsamlı bir yasanın oluşturulmasını talep etti. 

Yeni yasa tasarısı kapsamında öngörülen önlemlerin karbondioksit salımında kısıtlı etkisi olacağı ve yeterli olmayacağı yönünde eleştirilerde bulunan çevreciler, hükümeti çevrecilerin talepleri karşısında oyalama politikası yürütmekle suçladı.

Öte yandan yürüyüş kortejinde yer alan hayvan hakları savunucuları ise küresel ısınma ve iklim krizi yüzünden dünyanın birçok yerinde hayvanların tehdit altında olduğunu ifade etti. Hayvan hakları savunucuları boğa güreşlerinin tamamen yasaklanmasını istedi. 

Kaynak: Postalios Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.