FRANSA’DA KARANTİNA 11 MAYIS’A KADAR UZATILDI

0
884

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ulusa Seleniş konuşması yaptı. Macron, konuşmasında Kovid-19 salgının şimdiye kadarki sürecini değerlendirirken; bundan sonra ne yapmak istediklerini belirtti.

Macron ayrıca bu salgına karşı mücadelede, Fransa halkının ne kadar disiplinli olduğunu ve alınan kararları uyguladıklarını söyledi. Sürecin nasıl devam edeceği hakkında net bir şey söyleyemeyen Macron, “Virüse karşı hazırlıklı olamadık, hata yapmadık mı yaptık ancak bütün gücümüz ile harekete geçtik ve organize olmayı başardık.” dedi.

Fransa’da alınan kararlar şöyle:
Sokağa çıkma yasağı 11 Mayıs’a kadar uzatıldı.
11 Mayıs’tan sonra okullar açılacak, üniversiteler hariç.
Korona testlerini sadece hastahanelerde çalışanlara, huzurevlerinde kalanlara ve Kovid-19 belirtisi gösterenlere yapılacak.
En yoksul ailelere yardım edilecek.
Şirketlere yardım devam edecek.
İşsizlik parası verilecek.
Sinema, tiyatro, seminer, festival vb. geniş katılımlı etkinlikler Temmuz ortasına kadar ertelendi.
11 Mayıs’tan sonra herkese maske dağıtımı olacak.
AB sınırları kapalı kalacak, uçuş yasakları devam edecek.

Macron salgın sebebiyle hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söylerken, birçok alanda değişiklik yapılması gerektiğini de ekledi.
Ayrıca sağlık alanında çalışmalar olduğunu ancak daha fazla kaynak ayrılması gerektiğini dile getirerek, çalışanlarının çalışma şartlarını ve gelirlerini düzeltilmesinin de ortaya çıktığını belirtti.
Yaşlılar ile yeterince ilgilenemediği, bu konuda yeni düzenlemeler yapılmasının önemini vurguladı. Bununla birlikte Afrika ülkeleri ile dayanışma içinde olunması ve onların borçlarını silinmesi gerektiğini söyledi.

Macron konuşmasını mütevazi bir dille yaparken, birlik ve dayanışmanın önemini sık sık vurduladı. Macron konuşmasını, ‘’Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Fransa” diyerek bitirdi.

Odak Dergisi/ Fransa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.