Fransa’nın Paris ve Lyon kentlerinde gösteri yasağı

0
392

Hükümetin “emeklilik reformu”na karşı, muhalefet partileri ile sendikaların çağrısı üzerine Fransa genelinde gösteriler devam etti.

Başbakan Elisabeth Borne’un “reform”u 16 Mart’ta mecliste oylanmadan geçmesi için yetki kullanmasının ardından gösteriler artmıştı.

Nantes kentindeki göstericilere polis biber gazıyla saldırdı. Bordeaux’daki protestoda göstericiler tarafından ateşe verilen çöpler itfaiye tarafından söndürüldü. Başkent Paris’te öğlen saatlerinde reform karşıtları Chatelet-les-Halles adlı AVM’ye girerek, “genel grev” ve “Paris ayağa kalk, başkaldır” sloganları attı. Meclise yakın Concorde Meydanı’na olası bir gösteriye karşı tedbir amaçlı polis kamyonları yerleştirildi.

Başbakan’ın Perşembe günü yaptığı açıklamadan sonra olayların yaşandığı başkentteki Ulusal Meclis binasının karşısındaki Concorde Meydanı’nda ve Lyon’da kent merkezinde gösteri düzenlemek yasaklanmıştı.

Paris Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada bir sonraki emre kadar şiddetli gösterilere sahne olan meydanda gösterilerin yasaklandığı bildirildi.

Muhalefet partileri ile sendikaların çağrısı üzerine Fransa genelinde gösteriler yapılırken, emniyet birimleri yaşanabilecek taşkınlık olaylarına karşı teyakkuza geçti. Perşembe günü Paris’te yaşanan olaylarda 258 kişi, Cuma günü ise 61 kişi gözaltına alındı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.